Jak probíhá vývoj miminka týden po týdnu od početí až po porod? To se dozvíte v novém článku na blogu BUDE NÁS VÍC.

Vývoj miminka v prenatálním období

Těhotenství počítáme od prvního dne poslední menstruace. Je to zvláštnost, která pomáhá ke snadnějšímu výpočtu termínu porodu. Fakticky tedy ještě nemusíte být těhotná a již se tato doba započítává. Těhotenství trvá přibližně 40 týdnů, které jsou rozdělené do 3 trimestrů. Gynekologové a porodníci používají k označování délky gravidity měsíce lunární. Těhotenství je tak rozdělené do 10 lunárních měsíců (tj. 9 kalendářních měsíců). Během prvního lunárního měsíce dojde k oplodnění vajíčka, rýhování, přesunu do dělohy, k uhnízdění v děložní sliznici a období embryogeneze (embryonální vývoj). V prvních týdnech se hovoří o embryu a od 10. gestačního týdne již můžeme mluvit o plodu.

Následujících, přibližně 280 dnů se bude vaše miminko vyvíjet a růst. Pojďme se podívat, jak.

Vývoj plodu v 1. týdnu těhotenství

V 1. týdnu se v centrálním nervovém systému ženy aktivně spouští hormony. Postupně připraví jedno ze tří set tisíc vajíček k oplodnění. Početí je mikroskopická záležitost. Hovoří se o 1. týdnu, protože se právě připravuje prototyp budoucího dítěte. Pokud se setkání vajíčka a spermie podaří, vznikne jediná buňka, která obsahuje genetickou informaci obou rodičů. V prvních dnech a týdnech budoucí maminka nemusí vůbec tušit, že je těhotná. V této chvíli ještě neprobíhají žádné vnější ani vnitřní změny. Oplodněná buňka ještě ani nedorazila do svého pozdějšího působiště – dělohy.

Vývoj plodu ve 2. týdnu těhotenství

V tomto týdnu těhotenství začíná v děloze růst nová a bohatě prokrvená sliznice. Tím se děloha připravuje na přijetí oplozeného vajíčka, které stále ještě dozrává ve vaječníku. Vajíčko může být oplodněno maximálně 24 hodin po ovulaci, ale spermie mají šanci dokonce až 48 hodin po styku.  Oplodněné vajíčko se přesouvá do dělohy. Cestou se oplodněná buňka začíná dělit a v této souvislosti se hovoří o tzv. rýhování. Ve sliznici děložní dutiny dojde k jejímu uhnízdění. V této chvíli vzniká základ budoucího embrya. Každý další den se vajíčko dělí na další buňky. Nejdříve na 4, poté na 8 a na konci až na 32 buněk. Z části těchto buněk se vyvíjí samotné embryo a z druhé části placenta. V tomto týdnu je dokonce již rozhodnuto o budoucím pohlaví dítěte. To zcela závisí na genetické informaci spermie. Vajíčko je ve všech případech nositelem chromozomu X, ale spermie otce mohou nést oba chromozomy – X i Y. Pokud tedy spermie nesla chromozom X, čekáte dceru a v případě, že nese chromozom Y, budete mít syna.

Vývoj plodu ve 3. týdnu těhotenství

V tomto týdnu nepřesahuje embryo velikost 1,5 – 2 mm. Podobá se nejvíce malému lidskému uchu, které leží v malém množství plodové vody. V tomto období začíná raketový růst. Miminku začínají růst končetiny, svaly a začínají se objevovat obratle a žebra.

Vývoj plodu ve 4. týdnu těhotenství

Miminko má v této chvíli velikost makového zrnka. V této chvíli již čerpá výživu z děložní sliznice a krevního oběhu matky. Z části, která je připevněná k děloze se vyvíjí placenta, pupečník a ochranné blány. Z vnitřní části se vyvíjí samotné miminko. Tento základ (embryoblast) se dále rozdělí na tři zárodečné vrstvy, ze kterých vzniknou různé orgány. V tomto období se rozvíjí srdce, které se z malé trubičky vyvinulo ve dvoukomorový orgán.

Vývoj plodu v 5. týdnu těhotenství

Miminko měří přibližně 2 mm a odpovídá velikosti sezamového semínka. Jeho tvar se prodlužuje a je vidět hlava, na které se vytvořily základy pro oči a uši. Je patrný také ocas na konci. Tvoří se srdeční stěny a ke konci tohoto týdne začne miminku tlouci srdíčko. Začala se vyvíjet trávicí soustava, ledviny, svalovina a kostra. V této fázi vývoje mají budoucí maminky často zvýšenou chuť na slané pokrmy. Tento jev však zatím ještě žádný z vědců nevysvětlil.

Vývoj plodu v 6. týdnu těhotenství

Miminko dorostlo velikosti zrnka čočky a zatím vypadá jako ohnutý pulec. Jeho mozek a srdíčko mají velikost zrníčka máku. Embryo má již svůj vlastní krevní oběh, ve kterém začíná proudit krev. Dále se vyvíjejí končetiny a jako první jsou to paže. V tomto období vznikají základy většiny orgánů. Neurální trubice se uzavírá a z přední části se vyvíjí mozek, ze zadní pak mícha. Hlavička se začíná tvarovat a stále je patrný ocásek na opačné straně.

Vývoj plodu v 7. týdnu těhotenství

Miminko měří kolem 15 mm a váží asi 4 gramy. Velikostí se podobá borůvce. Embryonální tělíčko se rovná a přestává se podobat pulci. Hlavička je umístěna v pravém úhlu k tělu. Jsou patrné budoucí uši a oči, kde se tvoří základy duhovky. V této době se tvoří a rostou kosti. Tento růst bude pokračovat až do dospělosti. Tvoří se základy zubů a stále se rozvíjejí končetiny, na kterých začínají být patrné prsty. Tvoří se brzlík (hlavní část lymfatického systému). Kůže začíná mít základ epidermis. Pokračuje vznik kardiovaskulárního systému. Dítě má srdíčko rozdělené již na 4 samostatné dutiny jako je tomu u dospělého člověka. Současně vznikly plicní tepny a aorty. Srdíčko bije asi 150× za minutu, což je dvakrát rychleji, než u dospělých. Pokračuje vývoj důležitých orgánů – před dokončením jsou játra, ledviny, střeva a vnitřní pohlavní orgány.

Vývoj plodu v 8. týdnu těhotenství

Miminko začíná vzhledem připomínat budoucího člověka. Měří přibližně 3 – 4 cm a má velikost fazole. Jeho vhled se velmi rychle mění. Velké oči jsou bez víček, hlavička má silně klenuté čelo, velká ústa, plochý nos a vyvíjející se přední dolní čelist. Již jsou patrné lokty a kolena. Konečné podoby dosáhl žaludek, střeva, mozek i srdce. Rozvíjí se dýchací systém a centrální nervový systém. V této fázi je již patrný i krk. Mozek se vyvíjí v rychlosti 250 000 neuronů za minutu. Je také vytvořen základ pro budoucí pohlavní orgány. Dítě se již pohybuje, ale pohyby pro matku ještě nejsou nijak zřetelné.

Vývoj plodu v 9. týdnu těhotenství

V tomto období má miminko velikost kuličky hroznového vína. Měří přibližně 5 cm a váží 15 gramů. Formují se rysy obličeje, prodlužují se končetiny a na prstech se tvoří bříška. V tomto období se mění i genitálie, ale zatím jsou stále moc malé na to, aby se daly rozpoznat ultrazvukem. Plod již přijímá potravu a má polykací reflex. V následujících měsících čeká plod raketový růst.

Vývoj plodu v 10. týdnu těhotenství

Miminko měří od hlavičky ke kostrči přibližně 6 cm a váží 9 – 13 gramů. Velikostí připomíná kiwi nebo slepičí vajíčko. Dál pokračuje vývoj mozku. V této chvíli již velmi podobný mozku dospělého člověka v miniaturním provedení. Všechny základy těla budoucího dítěte jsou položeny. Játra začínají produkovat žluč, svalový systém sílí a objevují se základy nehtů na prstech končetin. S každým dalším dnem se vám víc a víc podobá.

Vývoj plodu v 11. týdnu těhotenství

Miminko dosáhlo velikosti fíku. Od hlavy ke kostrči měří přibližně 6,5 – 7,8 cm a váží asi 14 gramů. Obličej se stále více začíná podobat lidskému. Uši jsou nízko posazené, oči daleko od sebe a jsou již překryty srostlými očními víčky. Tvoří se další část kloubních spojení jako například kotníky a zápěstí. Trávicí soustava se stále vyvíjí. V této době se vyvíjejí také zárodky některých smyslů, především čichu. Mění se struktura kůže a vznikají jedinečné otisky prstů, které každého člověka od sebe odlišují. Proporce těla se mění, hlavička nyní zaujímá třetinu z celkové velikosti plodu. Jsou vytvořené základy všech 20 mléčných zubů. Miminko si již může cucat paleček a rozvíjet i uchopovací reflex. Je dokončena hrudní kost a membrána. Ledviny začínají pracovat a produkují moč, která je vylučována do plodové vody. Začínají částečně pracovat střeva. V růstu pokračují další vnitřní orgány. Játra nyní tvoří 10 % hmotnosti dítěte. Vykonávají totiž důležitou funkci při výrobě krve. Krev miminka v děloze je odlišná od krve dospělého člověka. Obsahuje totiž pouze červené krvinky. Teprve později se začnou tvořit i krvinky bílé. Začínají se tvořit chrupavky a jsou vytvořeny základy budoucích žeber.

Vývoj plodu ve 12. týdnu těhotenství

Miminko měří cca 8 cm od hlavy až ke kostrči. Váží okolo 16 gramů a velikostí se blíží limetce. Prodlužuje se proces trávení střev. Krev již obsahuje i bílé krvinky, formují se hlasivky a vyvíjí se celý nervový systém. Dítě již reaguje na některé vnější podněty. Dále se formuje tvář, nos, a uši. Na těle se objevuje lanugo – germinální chmýří, které obaluje celé tělíčko. Lanugo plní ochrannou funkci, chrání pokožku v plodové vodě. Později nahradí lanugo husté a hrubé chmýří, které dává základ obočí a vláskům. Vnitřní orgány pokračují ve svém vývoji. U chlapečků se objevují varlata a u holčiček sestupují z bříška vaječníky do pánevní oblasti. Již lze identifikovat pohlaví miminka, ale na ultrazvuku stále nemusejí být patrné.

Vývoj plodu ve 13. týdnu těhotenství

Miminko dorostlo velikosti hráškového lusku. Délka těla dítěte je přibližně 10 cm a hmotnost okolo 25 gramů, průměr hlavičky je okolo 2,97 cm. Mozek se rychle rozvíjí, včetně všech reflexů jako je zavírání ručičky v pěst, pohybování rty a různé obličejové grimasy. Tělíčko roste pomaleji a dokončuje se poměr mezi hlavičkou a tělíčkem, který bude mít v době narození. Chrupavka, která prochází celým tělem, začíná vápenatět. Roli v tom hraje již štítná žláza, která produkuje svoje hormony. Prodloužily se kosti v končetinách, vznikají žebra a tvrdnou kosti lebky a páteře. Dýchací systém je vyvinutý a simuluje pohyby při dýchání pro trénování svalů hrudníku a bránice.

Vývoj plodu ve 14. týdnu těhotenství

Velikost miminka je podobná velikosti citrónu. Měří přibližně 11 cm. Vypadá již jako malý člověk. Obličej získal jasné charakterové rysy. Nohy se zase o něco více protáhly. Miminko se v děloze aktivně pohybuje. Obličejová mimika je stále výraznější. Kosti ukládají stále více vápníku. U holčiček jsou patrné vaječníky. V tomto období je již ultrazvukem patrné, jaké pohlaví bude miminko mít.

Vývoj plodu v 15. týdnu těhotenství

Velikost miminka se podobá velikosti jablka. Jeho hmotnost roste a v této době může vážit již kolem 100 gramů. Horní a dolní končetiny rychle rostou. Nehtová lůžka jsou pokrytá tenkými nehty. Dál roste a vyvíjí se mozek. Oběhový systém je již poměrně dobře vyvinutý. Srdíčko bije frekvencí 150 – 160 tepů za minutu a čerpá cca 23 l krve. Kůže je stále tenká a pokrytá lanugem, které ji chrání před podrážděním. Podkožní tuková tkáň ještě není vyvinutá. Je to dobře vidět na prosvítajících cévách. Na hlavičce se objevují první chloupky. Zatím jsou tmavé, protože buňky zodpovědné za jejich barvu ještě neprodukují správný pigmentový genotyp. Zlepšuje se proces krvetvorby a vývoj kostní dřeně. Vnitřní orgány stále doznávají změn. Střevo se začíná plnit skutečnými výkaly. Zvyšuje se množství plodové vody, protože rostou pohybové nároky miminka. Miminko má již dobře vyvinutý sluchový systém a je schopné slyšet první zvuky, kterými jsou tlukot vašeho srdce a váš hlas. V této chvíli již na něj můžete mluvit a budete vědět, že ho rozpozná.

Vývoj plodu v 16. týdnu těhotenství

Vaše děťátko dorostlo velikosti avokáda. Od tohoto týdne je plod téměř dovyvinutý a zvyšuje se jeho váha. Jeho kosti obsahují již určité množství vápníku. Pohyby končetin začínají být aktivnější a koordinovanější. Miminko má již řasy a obočí a některé děti také vlásky. Oční víčka jsou již rozdělena a miminko v tomto týdnu dokonce poprvé otevře oči. Kůže je stále červená a podkožní tuk ještě není vyvinutý. Tělíčko je pokryté bílým mázkem, který ho ochraňuje před narozením.

Vývoj plodu v 17. týdnu těhotenství

Miminko má právě nyní velikost tuřínu. Měří zhruba 18 – 19 cm a váží cca 160 – 190 gramů. V této době se vytvářejí oblasti mozku, které budou zodpovědné za hmat, čich, chuť, sluch a zrak. Mazové žlázy začínají tvořit výměšky. Díky tomuto mazivu bude moct miminko při porodu snadněji projít porodními cestami.

Vývoj plodu v 18. týdnu těhotenství

V tomto týdnu je vaše miminko stejně velké jako paprika, měří od hlavičky ke kostrči kolem 16 cm. Váží již kolem 260 gramů. Malé nehty má na prstech rukou i nohou. Zívá, cucá si palec nebo si hraje s pupeční šňůrou. Od tohoto týdne již miminko bude žít ve dvou fázích, kterými je spánek a bdělost. Více spí, ale pokud je vzhůru, je již velmi aktivní a to již samy poznáte. Miminko stále více gestikuluje, dotýká se hlavy a dokonce se již usmívá.

Vývoj plodu v 19. týdnu těhotenství

Délka dítěte je přibližně 23 – 25 cm, váží asi 300 gramů. Velké je přibližně jako velké rajče. Intenzivně se vyvíjí mozek a tvoří se vazby mezi jednotlivými nervovými buňkami. V tomto týdnu je již možné zjistit krevní skupinu a RH faktor. Pracují střeva, ledviny a močový systém. Pokožka začíná houstnout, ale je stále velmi křehká. Začínají se utvářet malé tukové zásoby.

Vývoj plodu ve 20. týdnu těhotenství

Miminko dorostlo velikosti banánu. Od hlavičky ke kostrči měří cca 20 cm a váží okolo 350 gramů. V polovině tohoto týdne je dokončený tvar páteře. Jsou viditelné všechny obratle a mezi nimi také všechny klouby a vazy, které drží páteř na svém místě. Začátkem tohoto týdne má již mozek všechny nervové buňky, které s ním zůstanou po zbytek života. Počet neuronů v mozku stále roste a zlepšuje tak vnímání. Pokračuje růst vlásků a obočí. Je schopné vědomě otáčet hlavičkou. Dokáže také úsměvem reagovat na hlas svých rodičů a dokonce i na světelné podněty a dotyky z vnějšku.

Vývoj plodu ve 21. týdnu těhotenství

V tomto období má miminko velikost větší mrkve. Od hlavičky ke kostrči měří více jak 20 cm a váží 450 gramů. Aktivně se rozvíjí dýchací systém a miminko trénuje dýchací pohyby do budoucna. Rychlým tempem se zvyšuje tuková podkožní vrstva. Probouzí se každou hodinu, ale pouze na krátkou dobu.

Vývoj plodu ve 22. týdnu těhotenství

Miminko je nyní velké jako menší dýně a měří přes 20 cm od hlavičky ke kostrči. Váha se pohybuje okolo 530 gramů. Zatím ještě může měnit svou polohu podle libosti, ale zabírá již celou dělohu. Podkožní tuk má vysoký obsah energie, protože spaluje velké množství tepla generovaného v těle. Aktivně se rozvíjí dýchací ústrojí. Miminko v tomto týdnu rozvíjí svoji budoucí schopnost žít nezávisle na těle matky.

Vývoj plodu ve 23. týdnu těhotenství

Miminko v tomto týdnu připomíná svou velikostí mango. Od hlavičky ke kostrči měří cca 22 cm a váží již kolem 700 gramů. Intenzivně posilují kosti a klouby. Lékař již může slyšet stetoskopem nebo speciální trubicí jeho tep. Srdíčko je však možné slyšet i bez přístrojů. Chlapečkům sestupují varlata a holčičkám se tvoří pochva. Již v tomto období dává miminko přednost jedné ruce a je jasné, zda bude pravák nebo levák. Otisky prstů jsou již na všech prstech. Dítě je ohebnější a hbitější, což snadno poznáte podle jeho citelných pohybů.

Vývoj plodu ve 24. týdnu těhotenství

Miminko má velikost kukuřičného klasu a měří přibližně 23 cm. Jeho váha se pohybuje okolo 850 gramů. V této době je to již dítě se všemi orgány a systémy. Pokud by v této době došlo předčasnému porodu, je možné miminko za pomoci speciálního vybavení zachránit. Tvář je již dokončena tak, že bude stejná i ve chvíli jeho porodu. Zlehka již také otevírá oči. V této chvíli má již duhovka barvu, kterou bude mít dítě později. Většinu času prospí. Spánek nyní trvá 16 – 20 hodin denně. Pokud zrovna nespí, dokáže být velmi aktivní. Děloha je již těsnější a pohyby jsou cítit zřetelněji. V tomto měsíci již miminko ovládá všechny smysly. Vyvíjí se dále centrální nervový systém a mozek se stává složitější. Kůže je stále vrásčitá a je to tím, že podkožní tuková vrstva stále není silná. Rozvíjí se dýchací soustava včetně plic.

Vývoj plodu ve 25. týdnu těhotenství

Miminko měří od hlavičky ke kostrči cca 24 cm, váží cca 900 gramů a má velikost větší ředkve. Pokračuje vývoj mozku, růst buněk a jejich propracovanost. V tomto týdnu začne hypofýza produkovat růstový hormon, který reguluje metabolismus a bude od této chvíle stimulovat fetální proces růstu. Již aktivně funguje endokrinní systém. Jsou plně zapojené žlázy s vnitřní sekrecí (slinivka a štítná žláza). Produkují hormony, které jsou pro vývoj velmi důležité a spojují všechny metabolické procesy. Ovlivňují aktivitu kardiovaskulárního a respiračního systému, psychický vývoj i tvorbu svalů.

Vývoj plodu ve 26. týdnu těhotenství

Velikost miminka připomíná velký svazek jarní cibulky. Délka od hlavičky ke kostrči je cca 25 cm a hmotnost již kolem 1000 gramů. Tvář dítěte je stále výraznější a má charakteristické rysy, které jí zůstanou po zbytek života. Současně se dotvořilo plně vnější ucho, které je stejně jako otisky prstů individuální a jedinečné.

 Vývoj plodu ve 27. týdnu těhotenství

Jako větší květák je právě nyní vaše miminko velké. Od hlavičky ke kostrči měří asi 26 cm a váží okolo 1250 gramů. Více či méně se naučilo regulovat svoji tělesnou teplotu. Kostní dřeň produkuje červené krvinky. Miminko v této chvíli vyprodukuje do plodové vody až 500 ml moči denně. Charakter změnily i pohyby. Místo kotrmelců a přetáčení došlo na kopání lokty a koleny. Je to tím, že děloha je již dost těsná. Začala pracovat slezina a imunitní systém. Zoubky, které jsou schované v dásních již získaly sklovinu. V případě, že by v této chvíli došlo k porodu, je šance na přežití již 90%.

 Vývoj plodu ve 28. týdnu těhotenství

Miminko měří od hlavičky ke kostrči přibližně 27 cm, váží 1400 gramů a má velikost velkého lilku. Oči má otevřené dokořán. Začíná rozhodující fáze ve vývoji jeho mozkové kůry. Sedmiměsíční plod reaguje na podněty téměř stejným způsobem jako donošený novorozenec. Vlásky už mohou pokrývat celou hlavičku. Kůže je stále vrásčitá a čeká na dostatek tukové tkáně. Miminko si samo vyvinulo vlastní rytmus spánku a bdění. Nejvíce pohybu tak může provádět zrovna v okamžiku, kdy se chystáte sama ke spánku. Stále však ještě není připravené přijít na svět.

Vývoj plodu ve 29. týdnu těhotenství

Miminko dosáhlo velikosti větší dýně. Od hlavičky ke kostrči měří zhruba 28 cm a váží okolo 1600 gramů. Pod kůží již nemá viditelné průsvitné cévy. Ovládá sací reflex. Jeho ledviny nyní již fungují velmi dobře. V tomto týdnu reaguje dítě na světlo a tmu téměř jako dospělý jedinec. Podkožní tuková tkáň zesílila a kůže tak získává růžové zabarvení. Nehty dosahují ke špičkám prstů.

Vývoj plodu ve 30. týdnu těhotenství

Malá hlávka zelí – tak je vaše miminko právě teď veliké. Od hlavičky ke kostrči měří asi 29 cm a váží 1800 gramů. Miminku se nadále vyvíjí a zlepšuje imunitní systém. Obličej začíná být baculatý a vyhlazený. Hlavička začíná být úměrná tělu. Miminko skvěle slyší, co se kolem něj děje. Rozeznává zvuk vašeho srdce, žaludku a rozpoznává váš hlas i hlas svého otce. Stále přibývá na váze.

 Vývoj plodu ve 31. týdnu těhotenství

Miminko je velké jako kokosový ořech a jeho délka od hlavičky ke kostrči je 30 cm. Jeho váha je již kolem 2 kg. Je již příliš velké, aby se mu podařilo dokončit přemety, které v děloze provádí. Nemůže už natáhnout ani celé nožičky. Jeho pohyby nyní nejvíce pocítíte pod svými žebry. To všechno do doby, než se ustálí v poloze hlavičkou dolů. Miminko dokonale rozlišuje chutě a vůně. Měla byste se proto vzdát kořeněných a ostrých jídel a příliš aromatické kosmetiky.

Vývoj plodu ve 32. týdnu těhotenství

Miminko nyní měří asi 32 cm a váží kolem 2250 gramů. Velikostí se podobá velké dýni. Podkožní tuk již dosahuje 8 % z celkové hmotnosti dítěte. Jeho kůže je díky tomu hladká a růžovější. Vlásky získávají na síle. Stále probíhá proces vápenatění kostí. Pokud by se v této chvíli dítě narodilo, neznamená to nutně, že je nedonošené. Velmi totiž záleží na celkové zralosti plodu a jeho vyvinutých plících. V této chvíle již může dítě dýchat samo, bez pomoci intenzívní péče.

 Vývoj plodu ve 33. týdnu těhotenství

Miminko měří od hlavičky ke kostrči cca 33 cm, váží kolem 2250 gramů a velikostí se podobá ananasu. Miminko může mít přerostlé nehty a po porodu je nutné je opatrně ostříhat, aby se nepoškrábalo v obličeji. Intenzivně se v této době rozvíjejí nadledvinky, které jsou odpovědné za produkci hormonů regulujících minerály, vodu a sůl v těle. V této době již lékař posuzuje, jakým způsobem by mohl probíhat porod.

Vývoj plodu ve 34. týdnu těhotenství

Miminko dorostlo do velikosti malého melounu Cantaloupe. Od hlavičky ke kostrči měří cca 34 cm a váží asi 2,75 kg. Všechny orgány se nadále vyvíjejí a zlepšují se jejich funkce. V polovině tohoto týdne jsou již dýchací a kardiovaskulární systémy zralé a vy se již nemusíte tolik obávat předčasného porodu. Lebeční kosti miminka jsou nyní velmi měkké a jejich spojení je naplněné speciální elastickou látkou. Díky takové struktuře lebky miminko snadněji projde úzkým porodním kanálem.

Vývoj plodu ve 35. týdnu těhotenství

Miminko měří cca 35 cm od hlavičky ke křížové kosti a podobá se velikosti žlutého melounu. Váží přibližně 2,95 kg. Chrupavka uší a nosu se stala pevnou a pružnou. Kůže je díky tukové vrstvě silnější. Miminko stále trénuje dýchání a tím připravuje plíce a dýchací svaly na život mimo matčinu dělohu. Pomalu se aktivují střeva.

Vývoj plodu ve 36. týdnu těhotenství

Délka od hlavičky ke kostrči je kolem 35 cm a váha činí přibližně 3 kg. Velikost odpovídá velkému čínskému zelí. Snižuje se počet pohybů v děloze. Je to především dáno menším prostorem a poklesem plodové vody. Miminku je vaše děloha již poměrně těsná, přesto je tam rádo do poslední chvíle. Tento týden se miminko zbavilo lanuga. Přibírá na váze v průměru cca 30 gramů denně. Ješt, než se narodí, nashromáždí ve střevech mnoho odpadu. Je to smolka, kterou bude miminko po porodu vylučovat přibližně 2 – 3 dny. Pokud ji vyloučí ještě před narozením, narodí se obalené zeleným slizem.

Vývoj plodu ve 37. týdnu těhotenství

Miminko v tomto období je velké jako velký bochník chleba nebo mangold. Měří okolo 50 cm a váží přes 3 kg. Nejdůležitější a hlavní vývoj miminka je dokončený. Každý den přibírá až 25 gramů tuku. Díky tomu si může po narození správnou tělesnou teplotu a optimální úroveň glukózy v krvi.

Vývoj plodu ve 38. týdnu těhotenství

V této chvíli je miminko velké jako malý vodní meloun. V tomto týdnu se již může narodit a jeho prenatální vývoj bude ukončený. Každé těhotenství je jiné a miminko ve vás ještě může setrvat.

Vývoj plodu ve 39. týdnu těhotenství

Miminko dosáhlo velikosti středního vodního melounu a je plně připravené přijít na svět. Vývoj všech potřebných životních funkcí je ukončený. Jeho hmotnost se nyní zvyšuje již nabíráním tuku. Vlásky a nehty jsou tvrdší a delší.

Vývoj plodu ve 40. týdnu těhotenství

Miminko stále roste a tím se snižuje šance na přirozený porod. Má velikost vodního melounu. Je nutné stále sledovat stárnutí placenty, dostatek kyslíku a příjem živin. Protože má stále méně místa a méně plodové vody, reaguje na silné otřesy. Probíhá osifikace (kostnatění), včetně osifikace lebečních kostí. To může znesnadnit přirozený porod. Dětská pokožka již není tak chráněná a začíná se vysušovat. Vlásky a nehty rostou rychleji. Už je ale zřejmě na cestě a vám všem začnou ty nejkrásnější životní chvíle.

Ať již porodíte miminko plně připravené nebo o něco dříve, držíme vám pěsti, aby vše proběhlo v klidné a radostné atmosféře.

Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.