Nový článek na blogu předporodního kurzu BUDE NÁS VÍC o asistované reprodukci / IVF / umělém oplodnění. V článku se dočtete, kdy navštívit specialistu, co je hormonální stimulaci, jak se odebírají vajíčka, jak probíhá umělé oplodnění a další informace.

Asistovaná reprodukce

Rozhodli jste se s partnerem, že založíte rodinu. Není nic krásnějšího, než když máte oba stejné přání a stejnou vizi společné budoucnosti. Může se však stát (a je to velmi častá situace), že již máte za sebou mnoho neúspěšných pokusů. Došlo to dokonce tak daleko, že už uvažujete o asistované reprodukci.

IVF (in vitro fertilizace) je proces, který umožňuje splynutí vajíčka se spermií mimo tělo. Takový proces se odehrává ve skleněné nádobce v laboratoři. Je to jedna z metod asistované reprodukce, která se používá tehdy, kdy je početí obtížné nebo nemožné. Umělé oplodnění je indikované u všech párů, které se potýkají s reprodukčními problémy. Mezi tyto problémy se řadí zejména nepravidelná ovulace, chybějící nebo zablokované vejcovody, špatná pohyblivost spermií nebo jejich nízký počet a stejně tak i neobjasněná neplodnost.

Odborníci doporučují návštěvu specialistů ženám do 35 let, které se neúspěšně pokoušely otěhotnět po dobu 12 měsíců. U starších žen je vhodné obrátit se na specializovaná centra již po 6 neúspěšných měsících snažení.

Na první konzultaci vás lékař seznámí s metodou IVF a vysvětlí, co obnáší a jak celý proces probíhá. V den konzultace vás také může vyšetřit ultrazvukem, odebere krev na hormonální profil a případně objedná termín pro partnera na spermiogram.

IVF je náročný proces, který je založený na vytvoření optimálních podmínek pro mimotělní početí. Po vstupním vyšetření pak následuje komplexní příprava.

Hormonální stimulace

V první fázi přípravy je velmi podstatná ovariální stimulace ženy, která podporuje dozrání folikulů s vajíčky. Čím více vajíček se podaří odebrat, tím vyšší jsou šance na početí. Zpočátku se ve formě injekcí podávají analoga GnRh, které zabrání přirozenému uvolňování hormonů v organismu a tím umožní lékařům dostat hormonální produkci pod kontrolu. Vajíček tak může dozrát i několik najednou a zamezí se předčasné samovolné ovulaci. Následuje proces vlastní stimulace vaječníků podáváním dávky hormonů v podobě HMG (lidský menopauzální gonadotropin) nebo FSH. Tento proces trvá 1 – 3 týdny a v jeho průběhu se folikuly monitorují prostřednictvím ultrazvuku. V tuto dobu se také připravuje vhodný okamžik pro odběr vajíček. Pokud se podařilo vytvořit ideální podmínky, vyvolává se pomocí injekcí hCG (lidský choriový gonadotropin) vyvolávat ovulace.

Odběr vajíček

Odběr vajíček probíhá pod ultrazvukovým dohledem, a to přesně v nejvhodněji načasovaný okamžik. Zákrok se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 10 minut. V té době také dojde k odběru spermatu – nejčastěji klasicky masturbací a ve složitějších případech odsátím z nadvarlat nebo odebráním z tkáně. Může se stát, že sperma od partnera nebo dárce je již předem zmrazené a uschované. V takovém případě dochází k jeho rozmrazení.

Oplodnění

Odebrané spermie se pečlivě zpracují, shromáždí a vyčistí. U běžné metody IVF se přidávají spermie do kultivačního média k vajíčku po 3 – 6 hodinách odběru. Občas je však nutné přistoupit k metodě ISCI, kdy se jednotlivé spermie vpraví přímo do vajíčka. Za 24 hodin pracovníci laboratoře zjišťují, zda došlo k oplození. Pokud se proces vydařil, kultivuje se ještě embryo několik dní mimo tělo ženy a je pod kontrolou. Vyvíjí-li se vše tak, jak má, dochází k embryotransferu (přenesení vajíčka do dělohy).

Přenos embryí do dělohy (embryotransfer)

Embryotransfer je bezbolestný zákrok, kterého se není třeba obávat. Mezi 2. a 5. dnem po vzniku embryí vybírá lékař ta nejvhodnější, u kterých je šance na úspěšné uchycení a dokončení oplodnění IVF. Tento konečný proces oplodnění probíhá ambulantně a není potřebná anestezie. Katetrem, v kterém jsou embrya vložena, se vloží přes pochvu a děložní hrdlo do děložní dutiny. Vše probíhá za pomoci ultrazvuku, díky kterému lékař může sledovat přesnost zaváděného katetru. Embrya jsou vypuštěna do dělohy a žena ještě zůstává několik dalších minut ležet na lůžku. S vyšším počtem vložených embryí také stoupá šance na vícečetné těhotenství. Je-li kvalitních embryí více, je vhodné nechat některá zmrazit a využít je v případě, že by se musel proces opakovat. Před přenosem se embrya mohou vyšetřit v rámci PGS (preimplantační genetický screening) nebo PGD (preimplantační genetická diagnostika), které testují přítomnost genetického onemocnění.

Zvýšená šance na otěhotnění

Před zavedením embryí do dělohy zpravidla užívá žena progesteron, který zvyšuje šanci na otěhotnění. Tento hormon je také důležitý pro udržení již probíhajícího těhotenství.

Potvrzení těhotenství

Zda proběhlo umělé oplodnění úspěšně potvrdí až těhotenský test. Pozitivní test potvrdí následně i ultrazvukové vyšetření a maminka zůstává dále pod pečlivou kontrolou lékařů.

Neúspěšný pokus

Proces IVF je od počátku velmi složitý a představuje velký zásah do ženského organismu. Pokud se pokus o umělé oplodnění nezdařil a rozhodli jste se s partnerem podstoupit další cyklus, je velmi důležité dopřát tělu čas na zotavenou. Pocit zklamání ve složité cestě za vlastním miminkem se na psychice negativně odráží. Nepovedené umělé oplodnění se však projeví i na fyzické stránce. Tělo ženy se muselo chovat podle nastaveného programu a vlivem několika změn a uměle vyvolaných procesů vybočilo ze své původní rovnováhy. Je proto pochopitelné, že v takovém případě potřebuje čas na zotavení, díky kterému se vrátí zpět do přirozené kondice a získá potřebnou sílu na další pokus. Regenerace má pro organismus nesmírný význam a je dobré to mít na paměti. Čím lépe se o tělo a duši budete starat, tím více se zvyšují šance na úspěšné početí.

Jak na regeneraci pro další IVF?

Proto, aby byl další pokus již úspěšný je třeba se zaměřit zejména na srovnání hormonální hladiny. Některé ženy projevy hormonálních výkyvů pociťují, jiné je vůbec nezaznamenají. Pomoc můžete hledat v hormonální józe, přírodních produktech, správné životosprávě, kvalitním spánku a relaxaci. Věnujte pozornost své křehké psychice.

Velmi dobrý pocit pohody zvyšují metody psychosomatiky a psychoterapie. Myslete především na sebe a podpořte své tělo v každém ohledu. Užívejte si s partnerem hezké chvíle ve dvou a nepřestávejte věřit, protože psychika je velmi mocná. Pro vaše miminko je velmi důležité, abyste byla v dobré tělesné i duševní kondici. Jen tak mu připravíte to nejlepší zázemí pro zdravý vývoj.

Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.