Je možné ovlivnit pohlaví při přirozeném početí? Jaké jsou babské rady? Na tuto tématiku se zaměřuje náš další článek na blogu BUDE NÁS VÍC.

Holčička nebo chlapeček?

V jednom z článků jsme se věnovali mýtům a pověrám týkajícím se těhotenství. Značná část se jich týká pohlaví dítěte. V dobách, kdy ještě neexistoval ultrazvuk si museli budoucí rodiče na tuto informaci počkat celých 9 měsíců. Pořídit si dopředu růžovou nebo modrou výbavičku bylo takřka nemožné. Nejčastěji se proto nakupovalo první novorozenecké oblečení v neutrálních barvách jako je bílá, žlutá apod.

Vždy se však našlo mnoho „zaručených“ předpovědí od starších žen, které již měly značné zkušenosti s těhotenstvím, porody a mateřstvím. Pověrám se snadno věřilo a mýtů tak vzniklo mnoho. Jejich spolehlivost však byla minimální.

Mezi nejznámější patří:

  • Pokud je břicho vysoko, bude to holka. Je-li nízko, bude to kluk.
  • Srdeční tep nad 140 úderů za minutu znamená holčičku. Pod 140 úderů/min ukazuje na chlapečka.
  • Má-li těhotná žena chuť na sladké, bude mít holčičku. Chuť na slané a kyselé znamená, že se ženě narodí chlapeček.
  • Holčičky berou maminkám krásu a chlapečci ji přidávají.
  • Pokud žena často zvrací, bude mít holčičku.
  • Bříško do špičky? Bude to holka. Kulaté bříško se připisovalo chlapcům.
  • Když v těhotenství bolí zuby bude to holčička.
  • Jestliže matku pálí žáha, bude to chlapeček.
  • Kopající dítě bude holka.
  • Vášnivým ženám se rodí chlapci. Pokud sexuálně aktivnější muž, narodí se holčička.
  • Důležitá je intuice. Pokud žena od začátku věří, že se jí narodí miminko konkrétního pohlaví, tak se také stane.
  • Pokud bude dítě počato v liché dny menstruačního cyklu, narodí se syn. Pokud v sudé, narodí se dcera.
  • Chtějí-li rodiče děti různého pohlaví, měli počít a porodit děti s odstupem sedmi let. Souvisí to s výměnou krve, ke které dochází každých 7 let.
  • Pokud se v začátku těhotenství v okolí ženy objeví velké hejno vran, může se těšit na holčičku. Jestliže zakrouží nad domem nebo v jeho okolí čáp, znamená to, že porodí chlapečka.

Čáry máry?

Pohlaví dítěte se předpovídalo i řetízkem s přívěskem, který se houpe ženě nad dlaní. Pokud přívěsek (nejčastěji ženin snubní prsten) opisuje tvar kroužku, je žena předurčena k narození dcery. Kýve-li se jako kyvadélko, žena porodí chlapce. Pokud přívěsek změní svou dráhu z kývavého pohybu do krouživého, narodí se nejprve chlapeček a poté také holčička. A totéž i obráceně, podle směru pohybu přívěsku.

Kdo za to může?

Babské rady nabízejí i několik možností, jak ovlivnit pohlaví dítěte. Z vědeckého hlediska se však jedná o nesmysly. Paradoxně o tom, jakého pohlaví se dítě narodí rozhodují mužské geny. Na pohlaví dítěte mají vliv X a Y chromozomy. Matčina vajíčka mají chromozomy X, spermie obsahuje oba chromozomy. Důležité je, který z chromozomů v buňce spermie oplodní vajíčko. Pokud se spojí chromozomy X a X, narodí se holčička. Při spojení chromozomů X a Y se narodí chlapeček. Tato situace je daná, ovšem vědci z anglické univerzity v Newcastlu tvrdí, že pokud muži mají mnoho bratrů, s nejvyšší pravděpodobností budou mít také chlapce. A naopak muž, který má mnoho sester by mě očekávat narození dcer.

Studie vědců ze zmíněné univerzity 927 rodokmenů obsahovala informace o 556 387 lidech ze Severní Ameriky a Evropy. Data sahala až do roku 1 600. Tato studie rodokmenů ukázala, že zda se narodí chlapec nebo dívka je předmětem genetického dědictví ze strany otce. U žen totéž očekávat nelze. Vědci se domnívají, že za vším nejspíš stojí dosud neobjevený gen, který kontroluje, zda mužské sperma obsahuje více X nebo více Y chromozomů, a to v konečném důsledku ovlivňuje pohlaví jeho dětí. Gen se skládá ze dvou částí zvaných alely, z nichž jednu potomek zdědí od každého rodiče. Podle vědců muži pravděpodobně nesou dva různé typy alel. Tato skutečnost má za následek vznik třech možných kombinací v genu, který řídí poměr spermií X a Y. Muži s kombinací „mm“ produkují více spermií Y a mají více synů. Skupina „mf“ produkuje přibližně stejný počet spermií X a Y, což vede přibližně ke stejnému množství synů a dcer. Poslední skupina „ff“ produkuje více X spermií, které přispívají k vyšší pravděpodobnosti početí dcer. Zde však platí, že narozené děti si odnášejí geny od obou rodičů a příroda má vyváženost populace zajištěnou.

V mnoha zemích, které bojovaly ve světových válkách vzrostl později počet narozených chlapců. Např. rok po skončení první světové války se v Anglii narodilo na každých 100 dívek o dva chlapce více, než tomu bylo před válkou. Vědci vysvětlují ve svých výzkumech, proč se to stalo. Muži, kteří měli více synů, měli za války větší šanci, že se některý z nich vrátí domů. Ti, kteří se vrátili, po svém otci pravděpodobně zdědili gen předurčující je k tomu, že budou mít i oni syny. Oproti tomu muži, kteří měli více dcer než synů, mohli ve válce o tyto jediné syny přijít. Pokud by se tito synové vrátili, pravděpodobně by po otcích zase zdědili gen, díky kterému by zplodili dívky. To by mohlo vysvětlit, proč muži, kteří válku přežili, měli syny, a to mělo za následek poválečný populační boom chlapců.

Je možné ovlivnit pohlaví dítěte?

Na tuto otázku se snaží lidstvo odpovědět co svět světem stojí. Když pomineme babské rady a povídačky, proběhlo na toto téma i velké množství vážných i méně seriózních výzkumů. Odpověď lékařů a vědců je jednoznačná – jedná se o čistě náhodnou záležitost. V jednom se však shodují a nepopírají možnost cíleného výběru zárodku během IVF (umělé oplodnění), pokud je k tomu medicínská indikace. Teoreticky lze také provést protřídění spermií podle typu chromozomu, tato metoda ovšem není 100% spolehlivá.

Pokud se nebudete řídit babskými radami a necháte vše na přírodě, která jediná v tom má hlavní slovo, ušetříte se zklamání a zbytečně vynaložených sil. Jistě nám dáte za pravdu, že ať už se narodí holčička nebo chlapeček, čekají vás s vaším miminkem jen ty nejkrásnější chvíle.

Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.