Termínem „rizikové těhotenství“ se označují všechna těhotenství, u nichž je nějakým způsobem narušený a ohrožený jejich fyziologický průběh. Neznamená to však v každém takovém případě, že mamince či miminku hrozí bezprostřední nebezpečí. Míra ohrožení a závažnost rizika je vždy velmi individuální.
Rizika v těhotenství se dělí na medicínská ze strany matky nebo plodu a rizika sociální. Se zařazením do rizikové skupiny může souviset onemocnění budoucí matky ještě před otěhotněním nebo onemocnění či vzniklá porucha, které nastanou až v souvislosti s těhotenstvím.
Medicínská rizika ze strany matky jsou takové změny zdravotního stavu, které vznikly ještě před otěhotněním a mohou vést k těhotenské patologii. Jedná se o vrozené vady dělohy, v jejichž případě hrozí riziko potratu nebo předčasného porodu a vrozené poruchy krevní srážlivosti.
Medicínská rizika ze strany plodu představují především vrozené vývojové vady. Kromě výše zmíněných rizik je mnoho dalších faktorů, které mohou ovlivnit fyziologický průběh těhotenství. Jedním z nich je také vyšší věk budoucí maminky, obzvlášť, jedná-li se o prvorodičku. Riziko představuje již věk od 35. roku věku ženy a s dalšími přibývajícími lety se nadále zvyšuje. Do rizikové skupiny patří i maminky s vícečetnou graviditou nebo nežádoucí (nevhodná) poloha plodu.
Sociální rizika nejsou přesně definovaná, přesto tyto nežádoucí vlivy mohou ohrozit průběh těhotenství a porod.
Drogy, alkohol a cigarety představují společné medicínské a sociální riziko. Vliv nikotinu představuje vysoké riziko dlouhodobého nedostatku kyslíku pro plod, nedostatečné funkce placenty a zvýšené riziko trombózy cév. V případě alkoholismu je plod ohrožený fetálním alkoholovým syndromem, spojeným s vrozenými deformitami obličeje plodu a duševní zaostalostí. Také u drogově závislých hrozí těžké vrozené vady plodu.
Jedna z nejdůležitějších zásad rizikového těhotenství je pravidelné docházení do těhotenské poradny. Gynekolog během prohlídky zhodnotí, zda nedochází ke zhoršení stavu maminky nebo miminka. Rizikové těhotenství je pečlivě sledované a neznamená to, že se vám nenarodí zdravé miminko ve správném termínu. Právě proto, aby se předešlo hrozícím potížím a snížil výskyt možných komplikací, mají maminky v rizikovém těhotenství speciální režim, který určí ošetřující lékař.
Pokud vám lékař nařídil klidový režim v domácím prostředí, měla byste rozhodně hodně odpočívat, dostatečně spát a kvalitně jíst, nezvedat těžké věci, nesportovat a nestresovat se. Neznamená to však, že musíte pouze ležet. Pohyb vám i miminku svědčí – pokud lékař nerozhodne jinak. Velmi uklidňující jsou klidné procházky a pobyt na čerstvém vzduchu. Udržet si dobrou náladu je také velmi posilující a pomáhá dobrému vývoji miminka.
Pokud je váš stav vážnější, může se stát, že gynekolog rozhodne o nutné hospitalizaci v nemocnici. V žádném případě se nemusíte ničeho obávat. Prenatální péče v našich nemocnicích patří mezi ty špičkové a tým lékařů se postará o to, aby vám a miminku nic nescházelo a zdárně dovedli vaše těhotenství k příchodu zdravého miminka na svět.
Klíčovou roli hraje psychický stav budoucí maminky. Pokud to je možné, snažte se aktivně odpočívat tak, abyste z toho měla dobrý pocit. Objevte nový koníček, který není náročný na fyzickou aktivitu, a uvidíte, jak snadno se přes všechny nastalé potíže lze přenést. Ptejte se vašeho gynekologa, co by vám mohlo prospívat a jaký pohyb je nejvhodnější. Velmi rád vás vyslechne a poradí to nejlepší.
Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.