Kontaktní rodičovství vytváří pevnou citovou vazbu mezi matkou (ale také otcem) dítěte. K tomu dochází jednak díky maximální empatii a schopnosti rodičů reagovat na potřeby dítěte, tak prostřednictvím tělesné blízkosti a doteku.
Kontaktní rodičovství propagovali již v osmdesátých letech manželé Searsovi. Ve skutečnosti je již známé velice dlouho, protože je to výchovná metoda, která není ani tak založena na odbornosti, jako na přirozenosti.
Podle Searse (amerického pediatra a otce osmi dětí) existuje sedm principů kontaktního rodičovství:
U lidí, stejně jako u zvířat nastává hned po narození senzitivní období, kdy se vytváří intimnější vazba mezi matkou a dítětem. Maminky, které mají možnost mít po porodu u sebe miminko mívají obvykle rychlejší osvojení mateřské role a menší problémy s kojením.
Mateřské hormony spojené s kojením (prolaktin, oxytocin) podporují intuici matky při péči o dítě. Spolu s intenzivním kontaktem prohlubují citovou vazbou mezi matkou a dítětem. Úspěšné kojení také významně podporuje mateřské sebevědomí. Odborný průvodce kojením najdete tady https://www.zdravizeny.com/e-book-stastne-kojeni.
Nošené děti jsou spokojenější, méně pláčou a v pozdějším věku jsou mnohem vyrovnanější a sebevědomější. Maminky také lépe rozpoznávají potřeby dětí a mohou na ně lépe reagovat.
Většina dětí spinká lépe v blízkosti svých rodičů, cítí se v bezpečí a je to přirozené. Není však nutné (a v prvních týdnech po porodu ani vždy bezpečné), aby děti spaly přímo v posteli rodičů. Některým rodinám to tak vyhovuje, jiným méně. Obecně by v prvním roce věku dítěte měla být postýlka v ložnici rodičů, ideálně co nejblíže. Společné spaní v posteli s miminkem doporučuji až v pozdějším kojeneckém věku, v novorozeneckém je pro dítě bezpečnější vlastní postýlka s monitorem dechu, kvalitní matrací, bez deček a hraček. Spinkat by mělo ve vyvětrané místnosti, přiměřeně oblečené (pozor na přehřátí, které je významným rizikovým faktorem při vzniku SIDS – náhlého úmrtí novorozence).
Na pláč miminka bychom měli reagovat vždy, protože ponechání miminka v pláči může oslabit důvěru k matce. Miminko si podle toho, jak rodiče reagují na jeho potřeby vytváří vazbu jistou a nebo nejistou. Jakou byste si přáli, aby mělo vazbu vaše miminko?
Kontaktní rodičovství je sice výchovná metoda zaměřena na děťátko, což ale neznamená dát mu vždy to, po čem touží a rezignovat zcela na své potřeby. Vyčerpaná maminka nebude schopna naplňovat potřeby dítěte, a tak je důležité naučit se část péče o dítě i domácnost delegovat. Najít si čas sama na sebe. I v letadle musí maminka nejprve nasadit kyslíkovou masku sobě. Teprve potom ji může nasadit dítěti.
Na konzultacích často ptají na to, jestli mají děti pořád nosit, nebo je nechávat vyplakat. To jim totiž často radí rodiče/tchyně/kamarádky…, aby prý ze sebe nedělaly otroky a děti si na to nezvykly. Moje odpověď je vždy stejná: „Noste, mazlete a rozhodně je nenechte vyplakat.“ To bylo dříve bohužel běžné.
Rodiče se snažili děti „vycvičit“, aby jim nemuseli věnovat mnoho času. Přitom, když nasloucháme naší intuici, pláč dětí nás, maminky, prostě nenechá klidnými. Příroda to dobře zařídila. Malá miminka a malé děti totiž opravdu nosit potřebují. A my bychom jim v tom měly vyhovět, i když to zpočátku bude třeba znamenat, že si chvílemi budeme připadat skutečně trochu zotročeně :-). Ale neberte prosím čas, kdy nosíte své malé děti, jako ztracený, i když vám to zrovna nedovolí věnovat se jiným aktivitám. Berte ten čas jako investici. Je to skutečně nejlépe investovaný čas do zdravého emocionálního vývoje našich dětí. A nic není důležitější. Proto nenaslouchejte „cvičitelům dětí“ a dejte na svou vlastní intuici a zdravý selský rozum. V nošení dětí vám může ulehčit šátek, nebo nosítko. Já využívala obojí.
Kontaktní rodičovství je to nejpřirozenější, co naše děti potřebují ke svému zdravému psychomotorickému vývoji. V celé živočišné říši jsou savci v počátku života nošeni, v blízkém kontaktu s rodiči, a u lidí je to zrovna tak. Proto nosme naše miminka a dopřávejme jim co nejvíce bezpečí a lásky.
Kontaktní rodičovství léčí celé generace.
Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.