Jak zvládnout a jak si užít mateřskou dovolenou. Kdo vymyslel tento pojem? To vše se dozvíte v novém článku na blogu BUDE NÁS VÍC.

Je mateřská skutečně dovolená?

Také vás napadlo, že k takovému názvu nemohla dojít žena? Notabene žena, která má děti a pečovala o ně od narození?  Zní to podobně, jako byste například řekli slovní spojení „obří trpaslík“.

Nechceme feministicky rozumovat a škatulkovat, ale nedalo nám to a podívali jsme se blíže na tento zažitý oxymóron.

Na mateřskou dovolenou vstupujeme s elánem a plné nadšení. Máme se přece na co těšit. Budeme mít nejkrásnější, nejchytřejší a nejlépe vychované dítě pod sluncem. A my? My budeme děsně elegantní a upravené matky, které jsou nad věcí, a nadhled z nich čiší na sto honů…

Jak bychom vám to jen…? Prostě je to trošku jinak a ne všechno je stoprocentní. Ale ne, nebojte se. Mateřství je jeden z nejúžasnějších pocitů, které žena za svůj život objeví. Mateřství je něco, co se vás už po zbytek života nepustí. Je to ohromné a silné obohacení. Díky jeho novým rozměrům bude váš svět zase o kus barevnější, zvučnější a bohatší.

Ne, není to sen, ale není to navždy

Mateřská dovolená je plnohodnotný úvazek na 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V okamžiku, kdy se s novou skutečností konfrontujeme, zjistíme, že iluze padají jedna po druhé. Že mateřská dovolená je vlastně neuvěřitelný kolotoč povinností, stresu a nevyspání. Náš nový maličký šéf toho z počátku sice moc nenamluví, ale starat se o něj a o domácnost vydá za několik pracovních úvazků. A to všechno za velmi mizerných mzdových podmínek.

Možná vaše miminko nebude spát tak, jak jste si představovala, ale není to na věky. Možná se budete potácet slunečným dnem jako přízrak a budete mít větší kruhy pod očima, než obvykle. I to jednou skončí. Dětský pláč ve vás často v noci vyvolá záchvat zoufalství. Ale to krásné ráno, kdy se na vás váš malý rozkošný brouček usměje, bude všechno zapomenuto. Máte pocit, že musíte stihnout všechno a přitom jste ráda, že sotva nakrmíte a přebalíte toho řvoucího drobečka. Starý svět úplně zmizel a ten nový je bláznivě rozjetý kolotoč plný plínek, špinavého oblečení, pobryndaných triček, neupravených vlasů a věčného nepořádku.  Všechno, co se vám právě nyní děje není navždy. Víme, že chcete žít tak, jako to vidíte u ostatních. To, co prožíváte, jsou běžné pocity a každá maminka je zakusí. Poradíme vám, jak se nezbláznit, jak si odpočinout a jak si to celé užít.

Buďte to vy

Poproste maminku, partnera nebo kamarádku a svěřte jim miminko na chvíli k pohlídání. Opravdu s ním nemusíte být 24 hodin denně. Oblékněte si to, co jste nosila ještě před dětmi a vyjděte si ven. Kamkoliv. Na kafe s kamarádkou nebo jen tak do města. Pokud jste dřív chodila běhat – udělejte to teď. Nebo si kupte něco malého pro radost. Prostě udělejte něco, co ani vzdáleně nepřipomíná dětský svět. Zbavte se přesvědčení, že nikdo jiný se tak dobře o dítě nepostará. Vaše miminko citlivě vnímá vaše rozpoložení a neprospějete mu tím, že budete unavená a bez energie. Co mu je platné, že jste s ním neustále, když je z vás cítit vyčerpání a duševní nepohoda.

Pomoc nade vše

Nebojte se požádat o pomoc. Delegujte svého partnera bez výčitek, pokud nejste na rodičovství sama. Prospěje to vám oběma a on si navíc uvědomí, že mateřská není odpočinková dovolená. Zjistíte oba, že potřebná práce je mnohem dříve a v klidu hotová. Na to můžete navázat i předchozím bodem a poprosit někoho z rodiny nebo kamarádku o hlídání. Vyjděte si s partnerem ven. Dejte si někde večeři, na procházku nebo zajděte do kina. Není to nemožné. Je to dokonce velmi jednoduché. Neodcházíte na půl dne, ale na chvíli. Přijdete na jiné myšlenky, přinesete si nové zážitky a co je důležité, upevní to váš vzájemný vztah. Protože co si budeme říkat – pro klidné chvíle ve dvou už není tolik času. Jednou ale budou i vaše děti velké a zanedbaný vztah nebude jednoduché znovu vystavět.

Mezi lidi

Nezapomínejte, že i vy jste byla, jste a budete člověk. Jděte mezi ostatní. Pokud je vám dobře v mateřském centru nebo na pískovišti, proč ne? Nezapomínejte však také na setkávání s lidmi, kteří děti právě nemají. Můžou to být kolegové z bývalého zaměstnání, kamarádky. Potřebujete vhled do toho vzdáleného světa a to se vám s ostatními maminkami nemusí tak snadno podařit. Udržujte kontakt s inteligentními a bezdětnými kamarádkami, které mají široký přehled. Kontakt s nimi vám pomůže udržet si dobrý pocit, že nejste nikde ztracená, ale jste plnohodnotná bytost. Nepoužívejte s nimi v komunikaci zdrobněliny a řeči o vašem dítěti si povolte maximálně na 10 minut. Uvidíte, jak blahodárný přínos to pro váš život bude mít.

Práce jako dřív

Máte-li možnost občas pracovat pro svoji firmu jako tomu bylo dřív, nebraňte se tomu. Pár hodin týdně práce z domu vás naladí na jiné myšlenky. Budete se cítit užitečná a potřebná a nějaká koruna navíc se také hodí. Co je však nejdůležitější – nevyjdete z praxe. Mnoho oborů jde technologicky a marketingově stále kupředu a občasná práce vám pomůže udržet si přehled i dovednosti.

Nikdo nejsme dokonalý

Mnoho maminek je přesvědčených, že pokud jsou celé dny doma, musí mít neustále naklizeno, navařeno, vyžehleno a vypráno, protože se to od nich očekává. Nikdo by si neměl myslet, že se na mateřské poflakujete. Péče o děti a současně o domácnost nejde dělat 100%, aniž by z toho nekoukalo vyčerpání. A to nevede k ničemu dobrému. Nesrovnávejte se s jinými maminkami. I ony totiž mohou jet na plný plyn a snažit se o něco, co ani není reálné. Pokud jste nevyspalá z poslední noci, jděte si přes den odpočinout spolu s miminkem nebo po obědě se staršími dětmi. Můžete si také udělat chvilku jen pro sebe. Není na tom nic sobeckého. Vezměte si milou knížku nebo udělejte něco, co vás opravdu vnitřně potěší. Skvělá činnost je relaxační koupel nebo příjemná sprcha. Odplaví z vašeho těla škodliviny, prokrví organismus a nastartuje dobrou náladu.  

Nic není nemožné

Možná si právě teď říkáte, že se nám to mluví. Jak to celé tedy udělat, abyste neměly výčitky? Dodržujte důležité rituály, které tvoří váš den a tím pádem i den celé rodiny. Nezůstávejte celý den v pyžamu, ale pokaždé, když ráno zabezpečíte dítě jídlem a ranní hygienou, nezapomínejte na tu svoji. Nezabere tolik času a vlije vám energii do žil, než kdybyste se ploužila celým dnem neučesaná a v pyžamu. Takový den se totiž pyžamu potom podobá. Je bez nálady, ospalý a líný.

Jste to vy, kdo určuje každodenní řád, není to dítě. Rozhodně tím nemáme na mysli totalitní rodinný režim a děti fungující na povel. Pokud jste stále roztržité, potřeby a požadavky dětí s vámi neustále mávají a nic nejde tak, jak by mělo, nebude spokojený nikdo z vás. S jedním dítětem lze takové kroky relativně držet, ale s příchodem dalšího dítěte už to snadné nebude. Postavte dětem hranice, v kterých se mohou volně pohybovat. Učte je to od začátku a nenechte se odradit tím, že to hned nepůjde. Děti potřebují bezpečí a to vytvářejí především důslední rodiče. Hranice, které stanovíte, vám pomohou do budoucna usnadnit rodinný a bezkonfliktní režim.

Podívejte se na svoji mateřskou roli, celou rodinu a domácnost perspektivou budoucnosti, nikoliv z pohlednu dnešního dne. Ptejte se samy sebe, jaký domov chcete vytvořit? Jaké by měly být vaše děti a co je chcete naučit? Kam chcete vy sama v životě dojít a jak chcete, aby vypadal vztah s partnerem? Tyto otázky a pohled na současný život vám pomůže v představách, které můžete pak jednodušeji naplnit.

I mateřská jednou skončí a děti díky vaší péči vyrostou. Svět bude takový, jaký si ho vytvoříte. Zdá se to možná teď neuvěřitelné, ale potom už budete moci klidně spát bez nočního buzení, nebudete zakopávat o použité plínky a nebudete mít stále poblinkané triko. Dokonce i kadeřnici budete potkávat mnohem častěji a vaše nehty zase budou pěstěné. Nastavte si život už nyní a užívejte si své krásné rodiny se vším, co k ní patří.

Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.