Mýty a pověry jsou součástí každé společnosti už od starověku. Některé jsou úsměvné, ale stále existují i takové, kterým věříme a které se k nám dostávají z generace na generaci. Proč by současná žena měla bez obav důvěřovat dnešní vědě a mnohokrát vyvrácené mýty hodit za hlavu? To se dočtete v našem novém článku na blogu BUDE NÁS VÍC.

Mýty a pověry o těhotenství

Ačkoliv jsou lidové pověry zcela iracionální, stále mají na mnoho lidí značný vliv. Stále mnoho lidí věří, že černá kočka přes cestu nebo pátek 13. přináší smůlu a neštěstí. Neexistují přitom žádné důvody, proč bychom se těchto situací měli bát. Přesto těmto pověrám mnoho lidí věří ze strachu, že pokud budou osud provokovat, skutečně se stane něco špatného a vážného.

Obzvlášť těhotenství je opředeno velkým množstvím mýtů a pověr, které se drží a přiživují úspěšně již několik století.

Slovo mýtus je odvozeno od starého řeckého slovesa, znamenající vyprávění. Jedná se označení nepravdivé představy lidí. Základním znakem mýtu je, že nemá autora a je vyprávěný z generace na generaci. V minulosti byly mýty oporou pro řešení všech důležitých otázek. Obsah mýtu je různý. Od vyprávění o nadpřirozených silách provázející obřady, těhotenství i porod až po vyprávění o dávných předcích a jejich hrdinských činech. Mýty jsou obrazným, nerozumovým, ale intuitivním výkladem světa, jeho dění a zákonitosti. Zrcadlí se v nich lidská zkušenost, kde každý čin má svého původce. Mýty patří k nejstaršímu dědictví našich předků, které se nám dochovalo.

Pověra je víra v neexistující jevy nebo bytosti, která v rozporu s racionálním myšlením a bez rozumných důvodů přiřazuje věcem a dějům nadpřirozenou schopnost ovlivňovat budoucnost. Vzdor vědeckému pokroku pověry přežívají stovky let, hlavně zásluhou tradice. Na rozdíl od náboženství nejsou pověry většinou udržovány a podporovány institucionálně. Uchovávají se především ve formě přísloví, pořekadel a bájí. Proto jsou zvláště živé na venkově. Pověra se někdy omezuje jen na výklad (zdánlivě) nevysvětlitelného jevu, jindy v souvislosti s tímto jevem vede k určité činnosti. Převážná většina pověr je vázána pouze na určitou geografickou, etnickou nebo kulturní oblast. Nejvíce pověr se pojí k mezním událostem lidského života (narození, sňatek, smrt).

Pojďme se podívat na mýty a pověry, které provázejí těhotenství a které byly již mnohokrát vyvráceny.

Těhotná žena by měla jíst za dva?

Toto tvrzení rozhodně není správné. Během prvního trimestru je energetická potřeba téměř nezměněná a až od druhého trimestru se zvyšuje. A navíc jen zhruba o 800 – 1200 kJ, což odpovídá jedné svačině denně navíc. 

Těhotná žena by měla užívat multivitaminové preparáty, které pokryjí zvýšenou potřebu vitamínů.

Lékaři se obecně shodují na tom, že užívání speciálních multivitaminových doplňků stravy pro těhotné není nutností. Žena by se spíše měla zaměřit na vyváženou a pestrou stravu, která obsahuje dostatečné množství ovoce, zeleniny, masa, ryb, luštěnin, celozrnného pečiva a mléčných výrobků.

Pokud vás pálí žáha, narodí se vám vlasaté miminko?

Tato pověra se držela ve společnosti velmi urputně. Vědci prováděli mnohé výzkumy, neprokázali však žádnou souvislost. Pálením žáhy sice trpí v těhotenství hodně žen, na vině jsou ale hormony, které mírně uvolňují jícnový svěrač a také tlak zvětšené dělohy na žaludek.

Těhotná žena by měla by měla vypít minimálně litr mléka denně, aby měla dostatek vápníku?

Těhotná žena potřebuje dostatečný přísun vápníku, ale mléko rozhodně není jediným jeho zdrojem. A na dostatečný příjem vápníku by měli nastávající maminky myslet už před početím. Mléko by měla konzumovat, ale v rozumném množství. Doporučuje se jíst i ostatní mléčné výrobky. 

Není dobré sdělovat radostnou novinu dřív, než po 3. měsíci těhotenství, aby se těhotenství nezakřiklo?

Záleží jen na vás, kdy radostnou novinu oznámíte světu, miminku to neuškodí. Je pravda, že první trimestr nese vyšší rizika potratu, ale nijak to nesouvisí s tím, že o něm okolí již ví.

Kulaté a vysoko posazené břicho znamená holčičku a špičaté a nízké břicho, že se narodí chlapeček?

Není to pravda. Tvar břicha záleží na tvaru dělohy a na poloze plodu v ní. Pohlaví dítěte na něj vliv nemá.

Kluci mamince přidávají krásu, zatímco holčičky si ji berou pro sebe?

Hormonální změny v těle budoucí maminky dokážou divy. Některým svědčí a jiným už méně. Přesto s pohlavím miminka nesouvisejí. Ultrazvuk řekne všechno, co je potřeba a skutečně se na něj můžete bez obav spolehnout.

Není dobré kupovat kočárek dopředu a už vůbec nesmí mít černou barvu, jinak bude dítě do roka v rakvi?

To je pověra, která má skutečně tuhý kořínek a mnoho moderních rodičů stále trvá na jejím nesmyslném plnění.

Těhotná žena nesmí zvedat ruce nad hlavu, jinak hrozí omotání pupeční šňůry kolem krku dítěte?

Ovinutí pupeční šňůry kolem krku dítěte je přitom zcela běžná věc a není výjimkou, že může být obtočený i 2x nebo 3x a přesto nemá plod žádné problémy. Omotání pupeční šňůry má přímou souvislost s aktivitou miminka. Nemusíte se proto vůbec bát a pokud se nebudete nijak zvlášť přepínat, můžete mýt okna, věšet prádlo i záclony.

Pokud má miminko po narození nějakou vadu, je to tím, že se žena v těhotenství něčeho lekla?

Vrozené vady vznikají v průběhu prenatálního života dítěte a nemají nic společného s leknutím ženy, ke kterému došlo v těhotenství. Extrémní stres může způsobit potrat nebo předčasný porod, ale rozhodně nemá vliv na vrozené vady. Příčinou vrozených vad bývají spíše takzvané teratogeny, genetické vlivy a nemoci. Teratogeny mohou být fyzikální (například ozáření rentgenem), mechanické vlivy (poranění břicha v těhotenství), různé léky nebo chemické látky nebo například přehřátí organismu. Většina vývojových vad vzniká u dítěte do třetího měsíce jeho vývoje v děloze, proto se právě v tomto období snažte vyvarovat všech faktorů, které by vaše nenarozené děťátko mohly poškodit. Leknutí však mezi ně nepatří.

Kdysi dávno se mělo například za to, že pokud si žena při požáru sáhne na nějaké místo na těle, bude mít její dítě na stejném místě „oheň“. Tradovalo se také, že budoucí matka snáze porodí, pokud se napije svěcené vody, a že zaručeně nevykrvácí, pokud se jí pořádně podvážou palce. Svobodné ženy měly na krku podle pověry nosit sáček s kuchyňskou solí. Když se pak kousek lůžka a pupeční šňůry po odpadnutí usušil, rozemlel na prášek a smíchal s danou solí, vznikl kouzelný nápoj. Pokud ho otec dítěte vypil, pak už nikdy neměl chodit za jinou ženou a svého potomka měl navždy rád.

Celá řada příkazů a zákazů se logicky týkala žen v šestinedělí, které byly považovány za nečisté. Právě kvůli tomuto neblahému stavu držela dítě při křtu jeho kmotra. Existovalo však i mnoho pověr, které nepostrádaly logiku. Mnoho zákazů totiž vedlo k tomu, aby ženy v těhotenství nebo po porodu nenosily těžká břemena, nepřepínaly své síly a nevydávaly se příliš daleko od svého obydlí. Šestinedělka například nesměla chodit pro vodu do studny, aby na ni nepřišla můra. Nemohla na půdu a do hospody a měla zakázáno chodit po klekání ven, jinak by ji honily a roztrhaly večernice.

Moudrost jiných ponaučení nemusí být jasná takto na první pohled, přesto však nepostrádají železnou logiku. Například známé rčení, že májové svatby přinášejí smůlu, zdánlivě nedává smysl. Květen je krásný měsíc, není už zima, ale ani moc teplo a rozkvetlá příroda snadno poslouží jako dokonalá výzdoba veselky. Děti počaté v daném čase však přicházely na svět uprostřed zimy, kdy se k rodičce porodní bába ani doktor vůbec nemuseli dostat. Vysoké závěje totiž některé oblasti zcela odřízly od světa. Problémem byla rovněž voda, která se získávala rozehříváním sněhu a mohla se stát zdrojem infekce.

Samy vidíte, že mnoho pověr je velmi úsměvnýchzdravý rozum nám říká, že mohou sloužit už jen pro pobavení.

Samostatná kapitola je kojení, kterého se týká mnoho vyvrácených mýtů, ale které přetrvávají i dnes. Na toto téma pro vás připravujeme samostatný článek.

Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.