Rozhovor s autorkou projektu předporodního online videokurzu BUDE NÁS VÍC - Janou Kalhousovou

O kurzu BUDE NÁS VÍC

V loňském roce byl na webu svetrodicu.cz zveřejněn rozhovor s autorkou projektu BUDE NÁS VÍC Janou Kalhousovou. Jedná se o zajímavý rozhovor o tom, jak vznikla myšlenka vytvoření online předporodního kurzu, jakým způsobem kurz vznikal, co se nám již podařilo, co nás čeká.  Autorkou otázek je Mgr. Denisa Zajíčková ze světa rodičů a na otázky odpovídá naše Jana, máma kurzu.

Kurz je poměrně komplexní, provází maminku od těhotenství až po první pomoc. Na kterou část jste ve svém kurzu skutečně pyšní?

Začínáme asi tou nejtěžší otázkou. Když jsem o kurzu začala přemýšlet a vymýšlela jsem tematické oblasti, které je nutné obsáhnout, tak jsem nakonec skončila u 4 hlavních témat – těhotenství, porod a narození miminka, šestinedělí a první pomoc u dětí. Věděla jsem, že chci vytvořit kurz pro těhotné ženy, pokud bych měla ještě více upřesnit cílovou skupinu, pak asi těhotné ženy prvorodičky, a podle toho jsem volila témata. Všechna témata mi přijdou důležitá a opravdu jsme si dali záležet na tom, aby v kurzu zazněly ty zásadní odpovědi na otázky, které těhotnou ženu prvorodičku napadnou, a na které potřebuje znát odpověď, aby prošla těhotenstvím, porodem a prvními měsíci mateřství pohodově. Nemohu Vám říct, na jakou část kurzu jsem pyšná více, a na jakou část kurzu méně, ale co se mi opravdu povedlo, a na co jsem opravdu pyšná, je výběr našich lektorů, protože ti určují směr a budoucí úspěch našeho kurzu. Všichni tři jsou neskuteční sympaťáci, pohodoví lidé, kteří navíc mají spoustu odborných znalostí z vlastní několikaleté praxe, a i oni dotvářeli témata svými zkušenostmi a názory na to, co budoucí maminky nejvíce zajímá.

Na svém webu máte i ukázku kurzu zdarma. Co v této ukázce můžeme získat?

Ukázku zdarma jsme neměli v prvopočátku vůbec v plánu. Nicméně poté, co byl kurz natočen a začali jsme pracovat na webových stránkách, střihu videí, přepisu e-booku a spoustě dalších aktivit, přemýšleli jsme, jak přesvědčíme potenciální zákaznice o tom, že náš kurz opravdu dává smysl, a že se nejedná o web plný neužitečných, běžně vyhledatelných informací bez záruky odbornosti. Nejdřív nás napadlo dát garanci kvality, tj. pokud nebude zákaznice s kurzem spokojena, nesplní to její očekávání, může nám do 14 dnů napsat a my jí vrátíme peníze, které do nákupu kurzu investovala. Tato výhoda u našeho kurzu stále je. Přišlo nám to ale málo, kurzu jsme věřili, čím více času jsme na něm trávili, tím více jsme byli přesvědčeni o tom, že je to kvalitní produkt. Rozhodli jsme se proto vytvořit ukázkovou členskou sekci, kde si maminka může prohlédnout jednu kapitolu z e-booku Průvodce těhotenství a může shlédnout    1-3 kapitoly z každého videokurzu, který je součástí našeho online kurzu. Celkem se jedná o 6 videokapitol. Zároveň v této ukázkové sekci ukážeme, co vše je možné v plné verzi číst, vidět či jaké bonusy lze využít. Tyto kapitoly nejsou v ukázkové sekci aktivní, tj. nelze je rozkliknout, ale zákazník je vidí a umí si udělat představu o rozsahu celého kurzu a o všech tématech, které kurz obsáhne.

Váš předporodní kurz je pro mě výjimečný i tím, že nekončí porodem, ale věnuje se i šestinedělí, regeneraci maminky či péči o novorozence. Jak dlouho takový komplexní kurz vznikal?

Dnes tomu jsou téměř dva roky od první aktivity, která by se dala považovat za začátek prací na projektu. Byl to výběr témat, která bychom chtěli v předporodním kurzu mít. Hlavní pracovní tým byl jasný, já a můj manžel, který se živí grafikou a dokáže si poradit s natáčením videí a tvorbou webových stránek, e-shopu i mailingů. Poté, co jsme si odsouhlasili koncept a hlavní témata, začala, ta z mého pohledu, nejzásadnější práce – výběr kvalitních lektorů. To zabralo nějaký čas, ale měla jsme opravdu štěstí, že jsem mj. oslovila Terezku, Ondru a Honzu, kteří souhlasili se spoluprací na projektu BUDE NÁS VÍC. Následovala spousta měsíců konzultací, ladění obsahové náplně jednotlivých kapitol, tvorba scénáře, apod. Samotné natáčení trvalo pouze několik dní. Po natáčení následovalo zase několik měsíců, které byly zásadní pro mého manžela, který po večerech, nocích a víkendech tvořil logo, stříhal videa, tvořil web, e-shop. Následovala práce s korektorkou, právníky, apod. Bylo by toho hodně na vyjmenování. Kurz jsme spustili asi po roce a půl od prvních příprav v září loňského roku. Byli jsme totálně vyšťavení a potřebovali jsme trochu času na sebrání sil. Ty už máme a chceme se teď soustředit na marketing, abychom dostali náš kurz mezi lidi. Kurz je sice na světě, za kvalitním zpracováním si stojíme, ale musí se o tom dozvědět i budoucí maminky.

Pořádáte, za normálních okolností, workshopy i pro veřejnost? Jak se říká, setkání face to face?

Toto v tuto chvíli není aktivita našeho projektu. Nicméně všichni naši lektoři mají svou praxi, své projekty a pořádají kurzy, konzultace či workshopy pro veřejnost. Naše lektorka Tereza Lerch Davídková má svůj projekt www.zdravizeny.com, kde předává své zkušenosti laktační poradkyně a porodní asistentky v komunitní péči. Nabízí spoustu online i osobních konzultací. Náš lektor Ondřej Koudela má svoji vlastní firmu PrPom, kde učí první pomoc netradiční zážitkovou formou přímo na modelových situacích. Náš lektor Honza Přáda pomáhá ženám s rizikem předčasného porodu v rámci projekt www.predcasnyporod.eu. Maminky, které náš kurz zakoupily jsou o těchto aktivitách našich lektorů informovány a mohou je snadno zkontaktovat a využít jejich služeb tzv. face to face.

Chystáte novinky, na které by se mohli naši čtenáři těšit?

Nápadů máme opravdu spoustu. Napadá nás spousta možných rozšíření členské sekce, které by pro stávající členy byly buď zdarma nebo by se jim zaktivnily za nějaký příplatek. Jedná se o spolupráci se stávajícími lektory, ale máme vytipované už další lektory, kteří by rozšířili náš kurz o nová témata, např.: Cvičení miminek, a další. Budu ale upřímná. Nyní chceme naši energii směřovat do marketingu, dostat kurz v této podobě mezi co nejvíc současných i budoucích maminek, zjistit zpětnou vazbu, zjistit, jestli je o kurz zájem, jestli naše práce dává smysl. Pokud to vyjde, budeme v naší práci rádi pokračovat.

Jakou radu byste dali maminkám, které jejich porod teprve čeká?

To je těžké, je to silně individuální. V našem týmu máme 3 ženy, všechny mají za sebou porod (z toho dva vícečetné porody), jedna z nás má dokonce zkušenosti s porodem nedonošených dvojčátek. Když se o tomto tématu bavíme, každá z nás prožívala těhotenství i porod jinak. Jediné, co jim v tuto chvíli můžeme vzkázat je následující: „Vždy je lepší být na těhotenství, porod a mateřství připravena. Zakoupením předporodního kurzu rozhodně nic nezkazíte, naopak, zjistíte věci, které Vás vůbec nenapadly a prostě ani nemohly, když čekáte své první miminko.“ Je důležité zdůraznit, že ve výsledku se nejedná ani o nijak závratnou investici, protože většina zdravotních pojišťoven přispívá na online předporodní kurzy. V současné době to je 5 pojišťoven z celkových 7 a příspěvky většiny pojišťoven zvládnou pokrýt min. polovinu nákladů na kurz.

Je něco, co teď už víte, že byste do kurzu chtěli doplnit? Pokud se o to s námi můžete podělit.

Ne, se základní podobou kurzu jsme spokojeni. Stále si myslíme, že kurz obsáhne všechna důležitá témata z období těhotenství, porodu a narození miminka, šestinedělí a základů první pomoci dětem. To byl náš cíl na začátku a ten jsme splnili. U tématu týkající se první pomoci je hodně důležité to slovo ZÁKLADY. Náš lektor Ondřej Koudela opravdu obsáhl nejčastější nemoci či úrazy miminek a malých dětí, ale samozřejmě ve videu první pomoc nenaučí. Jde i o to, že maminka, která se na video dívá, je v pohodě, vidí názornou ukázku první pomoci, vše je jí jasné, ale všichni víme, co s námi udělá stres. A takový stres, když se dusí naše dítě, nebo když krvácí naše dítě, to je něco, co si asi neumíme, a hlavně ani nechceme představovat. Proto se tato kapitola nazývá Základy první pomoci dětem a všem maminkám doporučujeme, aby se po shlédnutí tohoto videokurzu přihlásily na zážitkový kurz k Ondřejovi do PrPomu. Tým PrPomu dokáže připravit modelovou situaci a klient se tak dostane do stresové situace a zkouší si první pomoc se vším všudy.

Jaká byla ta prvotní myšlenka, proč kurz vlastně vznikl?

Prvotní myšlenku mi vnuklo moje první těhotenství, kdy jsem jako správná zaměstnaná „manažerka“ měla málo času na sebe, svoje budoucí miminko a předporodní vzdělávání vůbec. Žádný předporodní kurz jsem neabsolvovala, protože jsem nechtěla každý týden v jeden den uvazovat na určitou hodinu a upřímně se mi ani nechtělo trávit čas ve společnosti dalších rodičů. Kdyby před 5 lety existoval podobný kurzu jako je náš předporodní kurz BUDE NÁS VÍC, určitě bych si ho koupila a s manželem bychom si po večerech prošli. Oba jsme byli hodně zaměstnaní, nicméně na miminko jsme se těšili a cítili jsme od začátku odpovědnost, která nás čeká. Dalším takovým impulzem byl první a vlastně jediný opravdu velký stresový okamžik, kdy jsem měla pocit, že jsem jako matka selhala, a to, když dcerka spolkla hračku a já jsem vůbec nevěděla, co mám dělat. I to je jeden z důvodů, proč jsou základy první pomoci dětem součástí našeho kurzu.

Co je to, co má navíc oproti dalším na trhu? Co byste „vypíchli“?

Průzkum konkurence na trhu jsme si samozřejmě udělali a musíme říct, že jsme tam viděli velký potenciál. V současné době můžeme nalézt cca 10 různých předporodních kurzů na internetu a každý má pro nás svá pro a proti. Jsou kurzy, které vypadají graficky dobře, ale nevzbuzují u nás pocit odbornosti, pak jsou kurzy, které nám přijdou, že by mohly mít dobrý odborný základ, ale zpracování se nám nelíbí a jsou také kurzy, kde nám chybí právě ty kapitoly týkající se období po porodu či první pomoci. My se od konkurence lišíme tím, že náš kurz je opravdu komplexní. Nechceme budoucí mamince psát pouze o těhotenství, nechceme jí připravit jen na porod a narození miminka, ale chceme jí říct i o tom, co přijde poté, až se miminko narodí a hlavně, chceme jí připravit aspoň částečně na první stresové situace spojené s prvními nemocemi a bohužel i možnými úrazy. Neznalost totiž neomlouvá a štěstí přeje připraveným :-D.

Kde se mohou případně čtenáři setkat s porodní asistentkou, která je kurzem provází? Pokud ji v nějaké nemocnici najdeme?

Jak už jsem říkala, naše lektorka Tereza Lerch Davídková, má svůj vlastní projekt, na kterém intenzivně pracuje a věnuje mu spoustu energie – www.zdravizeny.com. Mj. je to čtyřnásobná maminka a povoláním porodní asistentka, dá se říct, že celý její život se točí kolem dětí :-D, ať již vlastních nebo dětí maminek, které se jí věřily do péče. Na stránkách zdravizeny.com naleznete kompletní informace o Tererzce, o kurzech a konzultacích, které nabízí, maminky se s ní mohou setkat osobně či prostřednictvím online konzultací.

Na webu máte, že jako mámu kurzu Vás k jeho vytvoření vedla Vaše nepříjemná zkušenost. Vnímáte jako svoje poslání pomáhat dalším ženám, aby neprožily to samé?

Nevím, jestli bych to nazvala jako poslání, to je možná silné slovo, jsem spíše realista. Celým mým profesním životem mě provází schopnost pořádat a organizovat různé eventy, oslovovat odborníky, předávat jejich zkušenosti dalším lidem. Zkušenosti z mého vlastního těhotenství a mateřství mě dovedly k tomuto projektu, pro který jsem se nadchla, byla jsem přesvědčená, že ho dokážu úspěšně zrealizovat, dotáhnout ho do konce a předat tak odborné zkušenosti budoucím maminkám.

Jaký tip byste jako maminka dala těm, které to teprve čeká? Něco, co kdyby vám tenkrát někdo poradil, ušetřilo by vám to mnoho starostí?

Shodou okolností je to spojené s prvním článkem na našem blogu, který se týká růstového spurtu. Není náhoda, že byl první článek zaměřen na toto téma. V tuto chvíli vytváříme tým osob, které nám budou pravidelně přispívat na blog, tzn. články si nepíšeme sami, ale témata si budeme určovat my. Toto bylo opravdu první téma, které jsem si přála zmínit i ve článku, který je přístupný pro všechny, tzn. nejenom pro maminky, které kurz zakoupily. Já jsem přestala kojit dceru velmi brzy, a to právě z důvodu, že cca 10 týdnů po narození jsem měla pocit, že Mie mé mateřské mléko nestačí. Byla hodně plačtivá, neustále měla hlad, kojila jsem téměř neustále. Nakonec jsem „vyměkla“ a přešla na umělou stravu. Kdybych se tenkrát poradila s odborníkem jako je naše lektorka Terezka, určitě bych kojila Miu mnohem déle. Mé doporučení je tedy spíše takové: „Nebojte se v jakékoliv situaci kontaktovat odborníky. Není špatných otázek a jedna krátká online konzultace může Vám i Vašemu miminku hodně pomoci“.

Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.