Jak zajistit bezproblémové kojení? To se dozvíte v novém článku na blogu BUDE NÁS VÍC.

Podpora kojení

Kojení je sice přirozené, ale zároveň je to umění, kterému se maminka i miminko musí nejprve naučit.

Už v těhotenství je vhodné absolvovat kurz kvalitní předporodní přípravy, kde by kojení měla být věnována ideálně celá jedna kapitola. Nechte si prohlédnout včas bradavky, zda mají správný tvar. Ploché, nebo vpáčené bradavky lze několik týdnů před porodem ještě vytvarovat pomocí speciálních formovačů bradavek. Ty zakoupíte v lékárně a nosí se většinu dne. 

Formovače dávají i na novorozeneckém oddělení v porodnici, ale tady už je pozdě a nevyhneme se často používání silikonových kloboučků, aby se miminko na prs přisálo. Proti kloboučkům osobně nic nenamítám, ale je lepší kojit bez. Stimuluje se tak lépe tvorba mléka a maminky bez kloboučků kojí zpravidla delší dobu. Na druhou stranu, pokud jsou bradavky hodně poraněné, nebo vpáčené, je to často jediná možnost, jak miminko nakojit. Lépe kojit několik týdnů/měsíců s kloboučky než vůbec. Pokud už kojíte s kloboučky nezoufejte. U spavých novorozenců kloboučky zkoušíme odstraňovat až když nabydou porodní hmotnosti a začnou být vitálnější. 

Velmi důležitou roli hraje správná technika kojení.

Jak na úspěšné kojení?

  • Kojit časně – ideálně do hodiny po porodu 
  • Kojit často – přes den interval 2-3hodin a minimálně dvě noční kojení 
  • Nedávat miminku nic jiného – prvních šest měsíců věku nejsou žádné čaje, kojenecká voda ani umělé mléko při plném kojení zapotřebí 

První dny po porodu je v prsou mlezivo, nebo-li kolostrum. Je ho méně, obsahuje hodně protilátek, měně iontů, takže nezatěžuje nezralé ledviny miminka. A díky vyššímu množství sacharidů podporuje vyprázdnění smolky.

Obvykle třetí až pátý den se prsa nalévají přechodným mlékem. Po týdnu už je složení mateřského mléka komplexní a mění se podle stravy a zdravotního stavu matky a dítěte. Pokud maminka nebo miminko onemocní, zvýší se v mateřském mléku protilátky, které boj s nemocí podpoří. V tom je kojení naprosto unikátní a nenahraditelné, a proto podporu kojení vnímám jako zásadní v péči o matku a dítě.

První podpora je na neonatologickém úseku, kde s kojením pomáhají novorozenecké sestry a porodní asistentky. Státní zdravotní systém je však přetížený a maminky jsou propouštěné často i třetí den po porodu, a tak je zapotřebí následná podpora v komunitní péči.

Kontaktovat na podporu kojení je možné porodní asistentky a certifikované laktační poradkyně laktační ligy, které se vám rády budou po propuštění z porodnice věnovat a s kojením pomohou.

Napsala jsem také e-book šťastné kojení, který vás kojením provede krok za krokem link najdete zde

Začátky kojení mohou být náročné, ale každý problém má řešení a úspěšné kojení je jedním z pilířů našeho ženského sebevědomí. Proto, pokud se kojení nezdaří, nezoufejte. Každá maminka si zaslouží respekt a úctu, každé láskyplné nakrmení v maminčině náruči má obrovskou hodnotu. Ať už s mateřským, nebo umělým mlékem.

Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.