Jaké tělesné změny čekají budoucí maminku v těhotenství? Na tuto tématiku se zaměřuje nový článek na blogu BUDE NÁS VÍC.

Překvapivá fakta o těhotenství

Těhotenství samo o sobě je stav, který je zázračný. Jak je možné, že v těle ženy vyroste nový život až do podoby malého člověka? Těhotenství provází mnoho zajímavých faktů, nad kterými zůstává rozum stát.

Všechno, co může se zvětšuje

Ženské tělo doznává ohromných změn v tom pravém slova smyslu. Jenom děloha se zvětší až pětsetkrát oproti své obvyklé velikosti. Aby se k plodu dostalo dostatečné množství okysličené krve a živin, zvětší se objem krve až o 50 %. Zároveň s ním roste i srdce, protože musí zvládnout přepumpovat veškerou krev, která je navíc. Frekvence srdeční činnosti se zvýší o 10 až 15 úderů za minutu. Rozšiřují se cévy a zvyšuje se krevní tlak.

Menší nadšení už vyvolává fakt, že se ženě zvětšuje i chodidlo. Tyto změny zaznamená 60 – 70 % žen. Velikost obuvi se může změnit o půl nebo dokonce až o jedno celé číslo. Proč se to děje? Tím, jak se mění ženiny tělesné partie, kudy později projde při porodu dítě, zvyšuje se i její hmotnost a tělo na to musí reagovat. Mohou za to vazy v chodidle a hmotnost těla působí také na nožní klenbu. Na uvedené změny tělo reaguje podobně jako je tomu u slonů, ale to si neberte osobně. Čím větší a méně stabilní hmota, tím větší musí být plocha, která ji bude nosit. Proto se drobné ženské chodidlo v době třetího trimestru roztahuje do stran i do délky.

Hlubší hlas

Těhotenství dokonce může budoucí mamince změnit hlas. Nebuďte překvapená, pokud se vám bude zdát hlubší. Tato změna je dočasná a může trvat i po porodu. Vědci usuzují, že je to důsledkem hormonální aktivity. Nárůst estrogenu a progesteronu způsobuje otoky hlasivek. Vyšší tóny se ztrácejí, a naopak se ty nižší objevují. Plod navíc tlačí na plíce a bránici a ženám se zpívá obtížněji. To může být komplikací pro profesionální zpěvačky.

Kontrakce

Obávané bolestivé kontrakce většinou po porodu zmizí, ale existují případy, kdy kontrakce trvají dokonce několik dní po porodu. Většinou se však projevují jen pár hodin po porodu a poté vymizí. Většina rodiček je však utlumena tišícími léky a naštěstí si to nemají ani možnost uvědomit.

Pachová citlivost

U těhotných žen se objevuje, zejména v prvním trimestru, zostření čichu a náchylnost k pachům. Bývá to dokonce jeden z prvních příznaků těhotenství. Odborníci se domnívají, že centra čichových receptorů jsou ovlivněna zvýšeným průtokem krve. Někteří lidé se přiklánějí k hypotéze, že jde o ochranný mechanismus, který má těhotným ženám zabránit dýchat škodlivé látky. Citlivost na pachy není úplně pravidlem a u každé ženy se projevuje vnímaní pachů a vůní jinak. Mohou vám činit potíže zejména kuchyňské výpary, lidský pot, parfémy a cigaretový dým. Je dobré s touto reakcí počítat a vyvarovat se prostředí s ostřejšími pachy. Naopak vám mohou být některé vůně velmi příjemné a je dobré mít je po ruce.

Změna barvy kůže

Změna barvy u některých částí těla vás také může zaskočit. Tím, jak se tělo mění, mohou vznikat strie, které jsou obvykle světlejší než normální kůže. Mohou se také objevit tmavé skvrny v obličeji a lineární hyperpigmentace – linea nigra (tmavý pruh) směrem dolů přes břicho. Nahnědlý pruh měří cca 1 cm na šířku. Linea nigra se připisuje zvýšenému hormonu stimulujícímu melanocyty produkovanému placentou, který způsobuje i tmavé bradavky. Linea nigra většinou zmizí do několika měsíců po porodu. Ženy se světlou pletí vykazují tento jev méně často než ženy s tmavším pigmentem.

Pánevní změny

Hormonální změny s produkcí hormonu relaxinu uvolňují klouby a vazy, které spojují pánevní kost s páteří. Napomáhá tak ke zvýšené flexibilitě pánve během porodu. Žena se cítí méně stabilní, při chůzi, dlouhodobém stání nebo ohýbání může pociťovat bolesti. V té době také můžou otékat ruce a nohy. Pánev je spojená úzkou částí chrupavky a vazu, který se může po porodu oddělit. U některých žen se už nikdy nemusí zcela spojit zpět.

Věděli jste, že:

  • Prokazatelně nejdelší těhotenství trvalo místo 280 dní celých 375. To je o 3 měsíce déle, než trvá běžná gravidita. Stalo se to roku 1945 v Americe a zvláštní je, že narozené dítě vážilo necelé 4 kg.
  • Opačný extrém je nejkratší zaznamenané těhotenství, které trvalo pouhých 21 týdnů a 4 dny. Narozené dítě je nyní již ve školním věku a má se čile k světu.
  • Největší narozené dítě vážilo 10,77 kg. Chlapeček však krátce po porodu zemřel. Nejtěžší dítě, které přežilo se narodilo v Itálii v roce 1955 a vážilo 10,2 kg.
  • Nejlehčí přeživší dítě je holčička, která se narodila pouze po 21 týdnech a 6 dnech v děloze. Její váha byla 0,283 kg.
  • V těhotenství ženy potřebují přibližně o 300 kcal více než normálně
  • Plod může již 11 týdnů po početí zívat
  • Miminka mohou ještě v děloze škytat, protože respirační centrum jejich vyvíjejícího se mozku pracuje stejně jako u dospělých, ačkoliv ještě nedýchají vzduch.
  • Nejdelší porodní bolesti si prožila polská maminka. Trvaly 75 dnů a žena mohla pouze ležet v posteli vzhůru nohama, aby snížila gravitaci a tlak na děložní čípek.
  • Malí chlapečci ještě v děloze mají erekci. Lékaři některé případy zaznamenali při ultrazvukových vyšetřeních.
  • Těhotné ženy vyzařují více tepla než ostatní ženy. Je to způsobené již zmíněným vyšším objemem krve v těle, která se tak dostává častěji k povrchu těla. Ženy tím působí i navenek zářivěji a pozitivněji.
  • Nejčastěji se děti rodí v úterý. Naopak nejméně porodů připadá na neděli.
  • Muži mohou pociťovat stejné symptomy jako jejich těhotná partnerka. Odborně se tento stav nazývá Couvade syndrom a je častější, než by se mohlo zdát. Projevuje se ranními nevolnostmi, otoky, zvýšenou čichovou citlivostí. Velkou roli hraje empatie. Čím empatičtější muž, tím jsou příznaky silnější.
  • Většina donošených těhotenství trvá 37 až 42 týdnů.
  • Mozek žen se během těhotenství a po porodu zmenšuje. Výsledky magnetické rezonance ukazují, že se některé části mozku po porodu zmenšily. Můžete však být bez obav, protože velikost mozku naštěstí nijak nesouvisí s inteligencí.
  • Pokud matka trpí poškozením nějakého orgánu, může dítě v děloze předat kmenové buňky k jeho opravě.
  • Menší ženy mívají kratší těhotenství.
  • Výjimečně se může stát, že otěhotní již těhotná žena.

Uvěřitelných a neuvěřitelných faktů je kolem těhotenství mnoho. Většina z nich jsou velmi výjimečné, proto se neznepokojujte a své čekání na miminko si plně užívejte.

Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.