Těhotenství samo o sobě je stav, který je zázračný. Jak je možné, že v těle ženy vyroste nový život až do podoby malého člověka? Těhotenství provází mnoho zajímavých faktů, nad kterými zůstává rozum stát.
Ženské tělo doznává ohromných změn v tom pravém slova smyslu. Jenom děloha se zvětší až pětsetkrát oproti své obvyklé velikosti. Aby se k plodu dostalo dostatečné množství okysličené krve a živin, zvětší se objem krve až o 50 %. Zároveň s ním roste i srdce, protože musí zvládnout přepumpovat veškerou krev, která je navíc. Frekvence srdeční činnosti se zvýší o 10 až 15 úderů za minutu. Rozšiřují se cévy a zvyšuje se krevní tlak.
Menší nadšení už vyvolává fakt, že se ženě zvětšuje i chodidlo. Tyto změny zaznamená 60 – 70 % žen. Velikost obuvi se může změnit o půl nebo dokonce až o jedno celé číslo. Proč se to děje? Tím, jak se mění ženiny tělesné partie, kudy později projde při porodu dítě, zvyšuje se i její hmotnost a tělo na to musí reagovat. Mohou za to vazy v chodidle a hmotnost těla působí také na nožní klenbu. Na uvedené změny tělo reaguje podobně jako je tomu u slonů, ale to si neberte osobně. Čím větší a méně stabilní hmota, tím větší musí být plocha, která ji bude nosit. Proto se drobné ženské chodidlo v době třetího trimestru roztahuje do stran i do délky.
Těhotenství dokonce může budoucí mamince změnit hlas. Nebuďte překvapená, pokud se vám bude zdát hlubší. Tato změna je dočasná a může trvat i po porodu. Vědci usuzují, že je to důsledkem hormonální aktivity. Nárůst estrogenu a progesteronu způsobuje otoky hlasivek. Vyšší tóny se ztrácejí, a naopak se ty nižší objevují. Plod navíc tlačí na plíce a bránici a ženám se zpívá obtížněji. To může být komplikací pro profesionální zpěvačky.
Obávané bolestivé kontrakce většinou po porodu zmizí, ale existují případy, kdy kontrakce trvají dokonce několik dní po porodu. Většinou se však projevují jen pár hodin po porodu a poté vymizí. Většina rodiček je však utlumena tišícími léky a naštěstí si to nemají ani možnost uvědomit.
U těhotných žen se objevuje, zejména v prvním trimestru, zostření čichu a náchylnost k pachům. Bývá to dokonce jeden z prvních příznaků těhotenství. Odborníci se domnívají, že centra čichových receptorů jsou ovlivněna zvýšeným průtokem krve. Někteří lidé se přiklánějí k hypotéze, že jde o ochranný mechanismus, který má těhotným ženám zabránit dýchat škodlivé látky. Citlivost na pachy není úplně pravidlem a u každé ženy se projevuje vnímaní pachů a vůní jinak. Mohou vám činit potíže zejména kuchyňské výpary, lidský pot, parfémy a cigaretový dým. Je dobré s touto reakcí počítat a vyvarovat se prostředí s ostřejšími pachy. Naopak vám mohou být některé vůně velmi příjemné a je dobré mít je po ruce.
Změna barvy u některých částí těla vás také může zaskočit. Tím, jak se tělo mění, mohou vznikat strie, které jsou obvykle světlejší než normální kůže. Mohou se také objevit tmavé skvrny v obličeji a lineární hyperpigmentace – linea nigra (tmavý pruh) směrem dolů přes břicho. Nahnědlý pruh měří cca 1 cm na šířku. Linea nigra se připisuje zvýšenému hormonu stimulujícímu melanocyty produkovanému placentou, který způsobuje i tmavé bradavky. Linea nigra většinou zmizí do několika měsíců po porodu. Ženy se světlou pletí vykazují tento jev méně často než ženy s tmavším pigmentem.
Hormonální změny s produkcí hormonu relaxinu uvolňují klouby a vazy, které spojují pánevní kost s páteří. Napomáhá tak ke zvýšené flexibilitě pánve během porodu. Žena se cítí méně stabilní, při chůzi, dlouhodobém stání nebo ohýbání může pociťovat bolesti. V té době také můžou otékat ruce a nohy. Pánev je spojená úzkou částí chrupavky a vazu, který se může po porodu oddělit. U některých žen se už nikdy nemusí zcela spojit zpět.
Uvěřitelných a neuvěřitelných faktů je kolem těhotenství mnoho. Většina z nich jsou velmi výjimečné, proto se neznepokojujte a své čekání na miminko si plně užívejte.
Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.