V novém článku blogu předporodního kurzu BUDE NÁS VÍC se dozvíte, co je to růstový spurt a jak může ovlivnit náladu vašeho miminka.

Co jste (ne)věděli o růstovém spurtu

Spokojenost miminka se přímou úměrou odráží na spokojenosti maminky, to je nezpochybnitelný fakt. Každá maminka si přeje, aby její miminko bylo šťastné a nic mu nechybělo. I do takových slunečných dnů však může vstoupit nepohoda a z miminka se během okamžiku stane uplakaný a věčně hladový uzlíček, který málo spí a vy s ním.

Za nespokojeností miminka může stát několik faktorů. Podíváme se blíže na jeden z těch velmi důležitých v životě dětí a tím je samotný růst.

Období „Roste jako z vody“

Aniž si to uvědomujeme, miminko za první rok vyroste o více jak 23 cm. To je skutečně velký skok v porovnání s pozdějším růstem. Ne všem dětem se podaří růst nerušeně a optimálně bez provázejících potíží. Růstový spurt je období, kdy dochází ke zrychlenému růstu a dětský organismus na něj reaguje podrážděně. Toto období má individuální délku a může trvat 2 – 3 dny, ale často i týden až 10 dní. Během jediného dne může miminko vyrůst až o neuvěřitelných 9 mm. Pediatři z Laktační ligy uvádějí období růstových spurtů většinou 3. a 6. týden a 3. a 6. měsíc věku dítěte. Je to však velmi individuální a uvedené údaje jsou pouze orientační. Další období růstového spurtu se přihlásí v období dospívání.

V tomto období má dítě zvýšenou potřebu příjmu potravy a hlásit se o jídlo může klidně i každou hodinu. Zvýšená potřeba mléka je pouze dočasná a může se u vás dostavit pocit, že dítě nejste schopná dostatečně nakojit. Rozhodně s kojením nepřestávejte a krmte miminko klidně každou hodinu. Kojení podporuje tvorbu mléka. Během krmení vystřídejte prsy aspoň 4 ×, aby se tvorba mléka co nejvíce podpořila. Kojení neoddalujte, ani se nesnažte odvést u dítěte pozornost od hladu. Tento postup nefunguje a miminko bude ještě více podrážděné. Při samotném kojení se může zdát, že je dítě přesto u prsu nespokojené. Je to tím, že je skutečně hladové a mléko neteče tak rychle, jak by potřebovalo. Proto buďte v těchto dnech připravená na častější kojení.

Mateřské mléko je nenahraditelné i v období růstového spurtu

Toto období vyčerpává i maminku samotnou a vyžaduje nejen pevné nervy, ale také dostatek kalorií a tekutin ve stravě. Možná vás napadne, jestli nenastal čas na mléčné umělé příkrmy? Není vůbec nutné v tomto období dokrmovat umělou výživou. Snížené kojení a dokrmování jinou stravou negativně ovlivňuje laktaci a může dojít i k jejímu úplnému zastavení, což by byla nesmírná škoda. Plně postačí klást důraz na stravu a důkladný pitný režim matky a vnímat potřeby dítěte. Jednoduše kojte tak, jak vaše miminko potřebuje a jídlo časově neoddalujte. Pokud ani přes vynaloženou snahu nedochází k uspokojení potřeb a miminko zůstává hladové, obraťte se na svého pediatra. Doporučí vám pro vaše děťátko ideální a kvalitní výživu k dokrmení. Priorita i v tomto období zůstává stejná a tou je, aby se miminku dostala veškerá péče, včetně kvalitní stravy.

Jak růstový spurt nejlépe zvládnout

Podle dětských lékařů může signalizovat nadcházející období růstového spurtu zvýšená potřeba spánku. Je to tím, že během něj dochází k důležitým fyziologickým změnám, které jsou pro růst dítěte nezbytné. Ve chvíli, kdy se růstový spurt přihlásí se všemi doprovodnými jevy je důležitá vaše trpělivost a klid. Nemějte obavy, je to pouze přechodné období a tak jak přišlo, také odejde. Vaše miminko bude opět usměvavé, klidné a bude si užívat vaše společné chvíle.

Tipy:

  • Vaše psychická pohoda se odráží i na miminku samotném. Zachovejte si svůj klid a buďte trpělivá.
  • Období růstového spurtu je o častém kojení. Dopřejte ho svému dítěti kdykoliv o něj projeví zájem. Může to být každou hodinu. Prsy během krmení střídejte. Nejlépe i 4× během jednoho krmení. Tím podpoříte tvorbu mléka.
  • Kojení nijak neoddalujte a neodvádějte od něj u dítěte pozornost. Miminko by bylo ještě více podrážděné a plačtivé.
  • Dodržujte u sebe dostatečný přísun tekutin (čistou vodu a čaje pro kojící maminky).
  • Svůj jídelníček udržujte plný zdravé a dostatečně kalorické stravy.
  • Co nejvíce odpočívejte a s miminkem se mazlete. Snížíte tím vzájemné napětí.
  • Pokud jste do této doby již odvykla nočnímu kojení, začněte znovu kojit i v noci, protože miminko si o to, nejspíš svým hladem řekne.
  • Než dojdete k ujištění, že se skutečně jedná o růstový spurt, je nutné vyloučit jiné dětské nemoci nebo např. růst zoubků.
  • Pokud toto období trvá více jak 10 dní, požádejte o radu svého pediatra.
  • Máte-li přes veškeré úsilí pocit, že miminko stále není dostatečně syté, poraďte se s dětským lékařem. Náš trh nabízí kvalitní umělou výživu a příkrm by mohl vaše potíže vyřešit.

Tak, jak růstový spurt přišel, tak i odejde a  tím se vrátí do vašeho společného života slunce, ztracená pohoda a klid.

Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.