Mezi průvodní jevy těhotenství patří v 1. trimestru nevolnosti. Mohou trápit až 40 % budoucích maminek. Začínají hned v počátku gravidity a trvají různě dlouhou dobu. Ve většině případů odezní již na konci prvního trimestru a v některých případech mohou přetrvávat déle. Také si říkáte proč? Proč tak nepříjemné pocity musí maminky zažívat v tak krásném období?
Na vině je nejpravděpodobněji těhotenský hormon hCG (choriogonadotropin), jehož hladina se v období vývoje placenty výrazně zvyšuje. Pro tuto teorii hovoří i skutečnost, že placenta je již na konci 1. trimestru vytvořena a tehdy také dochází k prudkému poklesu hladiny hCG v krvi a nevolnost většinou ustupuje. Kromě toho může být další příčinou pokles hladiny cukru v krvi a překyselení žaludku.
Nejčastěji se pocity nevolnosti projevují ráno nebo v dopoledních hodinách, ale mohou se objevovat v průběhu celého dne. V některých případech jsou doprovázené zvracením. Nárazově se mohou objevovat po celou dobu těhotenství a příčinou bývá obvykle utlačení zažívacího traktu zvětšenou dělohou.
Nevolnosti mohou být způsobené i náhlou změnou chutí i čichu. Velmi často se stává, že to, co vám dříve vonělo a chutnalo, teď nemůžete ani cítit, natož ochutnat. Snažte se proto takovým spouštěčům nevolnosti vyhýbat. V místnosti, kde pobýváte, častěji větrejte a dopřávejte si procházky na čerstvém vzduchu.
Často se maminky ptají, zda nemohou nevolnosti negativně ovlivnit vývoj miminka. Ani nevíte, jak jsme rádi, že vás můžeme uklidnit. Kanadští vědci provedli rozsáhlé studie, jejichž závěr zní ve prospěch nenarozeného miminka. Zdá se to neuvěřitelné, ale ranní nausea embryu dokonce prospívá. Taková těhotenství méně často končí spontánním potratem nebo zamlknutím. Děti se také rodí s vyšší porodní váhou a delším tělíčkem. Podle těchto studií se navíc snižuje riziko vrozených vad jako rozštěp patra nebo srdečních vad o 30 – 80 %. Děti, jejichž maminky se trápily zvracením a nepříjemnými pocity, vykazovaly i ve starším věku lepší výsledky v inteligenčních testech a testech verbální zdatnosti. Tyto studie probíhaly po celém světě a shodují se ve výše zmíněných výsledcích.
Pokud jsou nevolnosti doprovázené zvracením 1 – 2 × denně, rozhodně není důvod se obávat, že by bylo vaše miminko ohroženo. Pozornost je ale nutné věnovat častému a masivnímu zvracení. Vyzvracíte-li většinu denní dávky jídla nebo pití, zvracíte krev, hubnete, trpíte závratěmi a ztrácíte chuť k jídlu, nečekejte na nic a vyhledejte lékaře. V takovém případě je na místě hospitalizace. Pobyt v nemocnici zajistí dostatečnou hydrataci a doplnění živin pomocí infuzí, které žaludek nezatíží. Po zvážení vám může lékař při pobytu v nemocnici předepsat antiemetika (léky proti zvracení), které pomůžou ke zklidnění žaludku.
Výzkumy ukázaly, že množství hormonů obě těhotenství nedokážou ovlivnit žádné léky a proto není v jejich silách nevolnosti spolehlivě odstranit. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak nauseu zmírnit a ušetřit si mnoho nepříjemných chvil.
Věříme, že vám naše tipy přinesou úlevu a vy se budete už jen radovat a těšit se na své miminko. Ačkoliv jsou nevolnosti velmi nepříjemný průvodní jev, nezůstanou s vámi navždy. Svět se zase vrátí do normálu a vás bude o jednoho víc. Uznejte, to už je pořádný důvod k radosti.
Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.