S poporodním blues (nebo také baby blues) se setkalo už mnoho novopečených maminek a tatínků. Stav, kdy se z milé a veselé ženy stane po porodu unavená troska je poměrně častá situace. Podle psychiatra Antonína Šebely z Národního ústavu duševního zdraví má psychické problémy až třetina matek. V Česku zatím žádná souhrnná studie na toto téma neexistuje a psychiatři vycházejí ze srovnatelných zahraničních dat. Lehké potíže má až 350 žen z 1000. Těžkých případů, u kterých už je zapotřebí hospitalizace, je 30 na 1000 žen.
Nejčastější problém je tzv. poporodní blues (baby blues). Tento stav doprovázejí negativní pocity, které zdánlivě připomínají depresi a postihují v horizontu několika dní po porodu až 80 % žen. Poporodní blues provází mnoho emocí. Nejčastější jsou smutek, apatie, podrážděnost, odmítavý postoj k sexu, stres, úzkost, vyčerpanost, obavy o dítě a pocity vlastní neschopnosti. Maminky trpí častým střídáním nálad, zhoršeným spánkem nebo zvýšenou plačtivostí. Nadšení z miminka vystřídají úzkost a deprese. Pokud se k potížím ještě přidají potíže s kojením, nastoupí výčitky, že nejsou dobrými matkami. Tyto pocity jsou naprosto přirozené, ale je pochopitelné, že si to ženy v takovém emočním kolotoči nejsou schopné uvědomit. Je naprosto normální, že si maminka hledá ke svému dítěti cestu, seznamuje se svou novou rolí.
Vědci dokázali, že třetí den po porodu reagují téměř všechny rodičky bez výjimky více či méně postnatální depresí. Její vrchol je mezi třetím a pátým dnem po porodu. Důvodem je hormonální dysbalance, kdy se v organismu ženy po porodu značně rozhodí hormony. V okamžiku, kdy žena přijde do jiného stavu, její tělo začne produkovat hormony, které organismus jinak nevytváří vůbec nebo jen v minimálním množství. To, jak bude budoucí maminka reagovat na samotný porod a poporodní stav, vůbec nezávisí na tom, jak moc se na příchod svého miminka těší. Tělo po porodu vytváří a vylučuje zcela jiné látky, než tomu je v těhotenství, protože placenta, která se o přísun těchto hormonů starala, už v těle není. Právě placenta vytváří progesteron (uklidňující hormon) a estrogen, který udržuje graviditu v tom správném stavu. Bezprostředně po porodu automaticky poklesne hladina těchto hormonů ještě níž, než tomu bylo před těhotenstvím. V tuto chvíli celý ženský organismus začne vykonávat velmi náročnou práci, aby se přizpůsobil této velké hormonální změně. Do této složité práce zasahují ještě hormony, působící na zavinování dělohy a hormony, které se podílejí na laktaci. Tento silný hormonální zvrat a následný emoční koktejl zvládne některá žena snadněji a rychle – jiná potřebuje pomoc. Nemusíte však mít obavy, protože veškeré symptomy obvykle do několika dní samovolně odezní.
Všechny zmíněné okolnosti se mohou vyskytovat současně a vzájemným působením syndrom poporodního blues zintenzivňovat.
V některých případech negativní myšlenky dlouhodobě přetrvávají a objevuje se i celá řada dalších příznaků. V takové chvíli je řeč o poporodní depresi, která může trvat v rozmezí několika týdnů, ale i let. Tyto stavy se mohou dostavit kdykoliv v období od početí do jednoho roku od porodu. Porucha se plně rozvíjí až v řádu týdnů nebo měsíců po porodu a setká se s ní přibližně 10 až 19 % matek. Příznaky poporodní deprese jsou velmi podobné, jako je tomu u poporodního blues, jsou však mnohem intenzivnější a vytrvalejší. Žena postupně upadá do úzkosti a apatie, bývá sklíčená, chybí jí energie a elán. Mezi časté pocity patří nechuť do života, pocity marnosti, silná únava, neschopnost zvládat běžné každodenní situace, poruchy soustředění, nechuť k jídlu a někdy také i myšlenky na smrt. Je důležité vědět, že poporodní deprese nemusí být vůbec snadno rozpoznatelná, protože mnoho maminek je na první pohled ve společnosti rozesmátých a okolí o její depresi nemusí mít vůbec žádné tušení. Přitom ona sama může považovat svou vlastní neschopnost postarat se o dítě a domácnost za svoje selhání. Pokud je schopná u sebe příznaky deprese rozpoznat nebo se prostě jen nebude cítit psychicky dobře, je třeba se nestydět a navštívit psychologa. Na rozdíl od poporodního blues vyžaduje poporodní deprese léčbu. Léčba spočívá v psychoterapii, případně medikací (antidepresiv) nebo kombinací obojího. K rozpoznání poporodní deprese slouží Edinburghská škála poporodní deprese. To je dotazník, který používají psychologové k určení diagnózy a rizika poporodní deprese.
Poporodní psychóza (dříve chybně nazývána laktační psychózou) je závažná psychiatrická diagnóza v nejtěžším stupni poporodních duševních potíží, který již vyžaduje hospitalizaci. Tato nemoc je naštěstí poměrně vzácná s laktací (kojením) nemá žádnou souvislost. Jedná se o akutní psychotický stav vyvolaný nejčastěji duševním onemocněním (bipolární poruchou, schizoafektivní poruchou nebo psychotickým onemocněním). Nejvíce jsou tedy ohroženy právě ty ženy s nějakou psychiatrickou diagnózou v anamnéze nebo z rodinnými dispozicemi. Poporodní psychóza je velmi nebezpečné duševní onemocnění, které je nutné řešit hned, co se objeví první varovné signály. Projevuje se často velmi nenápadnými změnami v chování, kdy žena často nerozezná realitu od svého myšlenkového světa. Typické pro toto onemocnění je, že žena může být velmi upovídaná a působit přehnaně šťastně, sršící přímo nevyčerpatelnou energií. Může však být i naopak neklidná, až agresivní, mít potíže se spánkem nebo naopak postrádat potřebu spánku. Může být podezíravá a paranoidní vůči svému okolí a v těch nejtěžších případech se mohou objevit bludy a halucinace. V takovém případě může být žena nebezpečná sobě i svému miminku. V takových případech je nutné zavolat záchranku a ženu dostat do péče odborníků co nejdříve. V akutní fázi se léčba neobejde bez hospitalizace a nasazují se antipsychotika, v nejtěžších případech se pak přistupuje k elektrokonvulzivní terapii. Léčba trvá minimálně půl roku až rok, a i po propuštění z nemocnice jsou nutné pravidelné návštěvy psychiatra a minimálně dva roky medikace antipsychotiky. Ačkoli se jedná o skutečně závažnou psychiatrickou diagnózu, dobrou zprávou je, že většina žen, které nemoc postihne, se zcela vyléčí.
Obavy, které doprovázejí těhotenství, porod a poporodní období jsou přirozené a neznamenají, že nutně musíte trpět některou z výše uvedených potíží. Nyní už víte, které jsou v pořádku a v kterých chvílích se nemusíte zbytečně strachovat. A naopak – pokud se setkáte s některými z obtíží, nemusíte se v žádném případě stydět vyhledat pomoc. Váš život a život celé rodiny se mnohem rychleji vrátí do radostných kolejí.
K tomu vám i budoucím tatínkům pomůže také náš dokonale zpracovaný kurz, který vás zcela odborně provede od samého počátku těhotenství až po chvíle po porodu.
Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.