Dnešní doba, a především porodnictví, jsou budoucím maminkám příznivě nakloněny. Není to tak dávno, kdy rodičky netušily, co všechno je v porodnici čeká a ani na okamžik nepřemýšlely, že by si mohly přát něco takového jako je soukromí, doprovod člena rodiny nebo polohu při samotném porodu. Porodní plán je něco jako dopis Ježíškovi. Dnes už máme v mnohém možnost volby. Porodní plán je seznam všech vašich přání a představ o tom, jak by měl porod probíhat, co očekáváte od zdravotníků nebo jaké postupy odmítáte. Vzhledem k tomu, že porod je jedinečný zážitek, pokud je to možné, měl by probíhat podle našich představ. Porodní plán není nutností a pokud se do porodnice dostavíte bez něj, vůbec nic se neděje. V každém případě zůstává nejdůležitější komunikace se zdravotním personálem a porodníkem, ať už s sebou budete mít plán nebo ne.
Porodní plán je jednoduchý seznam, který podává informaci vašemu lékaři, porodní asistentce a zdravotním sestrám o tom, jaký průběh porodu si přejete.
Pokud si dáte tu práci a sepíšete ho, musíte počítat s tím, že ne všechny body bude možné dodržet. Porodní plán není žádný oficiální dokument, proto ho nemusíte striktně dodržovat. Nelze totiž ani přesně naplánovat co vám bude při porodu vyhovovat (poloha samotného porodu, úlevové polohy apod.). To, co vám dělalo dobře v těhotenství nemusí být dobré při porodu a naopak. Pokud to situace vyžaduje, musí lékaři a zdravotnický personál velmi často přistoupit k jiným krokům, než jste si sama přála. To se děje v zájmu zachování vašeho zdraví a zdraví vašeho miminka. Porodní plán se tak používá pouze jako průvodce a je možné ho v jakékoliv chvíli změnit. Všechno tedy závisí na samotném průběhu porodu, který však nelze dopředu předvídat.
Při sepisování porodního plánu se zamyslete, co je pro vás v jednotlivých fázích důležité. Do přípravy můžete zapojit i svého vybraného porodního partnera nebo partnerku a společně probrat jednotlivé body. Pomocí plánu bude moci váš partner přímo na místě reprodukovat vaše přání porodníkovi a porodním asistentkám, pokud se vy sama budete soustředit na jednotlivé etapy porodu.
Ideální situace je taková, pokud porodní plán poskytnete předem porodnickému personálu a společně si o něm promluvíte. Realita je ovšem jiná. V našich podmínkách není tento postup příliš zažitý a současný zdravotní systém to zatím často neumožňuje.
Úvod a všeobecné informace:
Porodní místnost:
Činnosti v 1. době porodní:
Jídlo a nápoje:
Doprovod:
Tlumení porodních bolestí:
Klyzma (klystýr):
Holení genitálií:
Vnitřní vyšetření:
Poloha při porodu:
Technika tlačení:
Epiziotomie (nástřih hráze):
Přestřižení pupeční šňůry:
Kontakt s miminkem po narození:
Krmení dítěte:
Péče o dítě:
Pobyt v porodnici:
Osobní přání:
Komplikace v 1. době porodní:
Císařský řez:
Lékaři se shodují na tom, že každý porod je jedinečný, a to i ten další porod u stejné matky. Je zkrátka nepředvídatelný i pro zkušené odborníky. Budoucím maminkám proto doporučují připravit si soupis informací, představ a přání a pokud je to možné, konzultovat ho se svým porodníkem ještě před začátkem porodu. Lékař by měl podat k jednotlivým bodům vysvětlení a maminku informovat o tom, kdy a za jakých okolností se její přání dají splnit a kdy nikoliv. Už samotný rozhovor by měl mít uklidňující účinky na psychiku ženy, protože o mnohých skutečnostech se dozví až touto cestou. Velmi důležitý je také vztah mezi budoucí maminkou a porodníkem a ten se ujasní právě při takovém rozhovoru. Pokud maminka nemá pocit, že by byli naladěni na stejnou vlnu, je lepší zvážit změnu porodníka nebo samotné porodnice. Psychologický efekt tohoto krátkodobého vztahu rodička – porodník je nesmírný.
Na druhé straně dochází u mnoha budoucích maminek k mylnému přesvědčení, že o porodu vědí všechno a zaštítí se porodním plánem až dogmaticky. Požadují pak plnění sepsaných bodů bez ohledu na dítě i na svůj zdravotní stav a odmítají jakoukoliv diskuzi, protože se domnívají, že samy vědí všechno nejlépe. Právě tyto ženy mohou ve své absolutní nevědomosti poškodit své zdraví i zdraví svého dítěte. Ať už se jedná o ženy bojovnice, které si jdou do porodnice hájit svá práva, nebo ženy úzkostné, jejichž oporou je jejich plán, mají v porodnicích více problémů, ať již interpersonálních nebo i zdravotních. To vše zanechá na jejich psychice následky, které jdou jen obtížně řešit a často se jedná o velmi zdlouhavý proces. Jejich zbraň a opora se tak obrací proti nim samotným.
Abyste předešly nežádoucím bariérám, snažte se odborníkům naslouchat a důvěřovat jim. Spokojenost pak na sebe nenechá dlouho čekat a vy se budete radovat nejen z čerstvě narozeného štěstí, ale také z úspěšně zvládnutého porodu.
Těšíme se na vás u dalšího článku z našeho blogu.